Turcja przed wyborami

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 18:53
7 czerwca w Turcji odbędą się wybory parlamentarne. Kto ma największe szanse na wygraną? O tym w rozmowie z Karolem Wasilewskim z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Audio
  • 27.05.15 Karol Wasilewski: „W tureckich wyborach parlamentarnych zwycięży prawdopodobnie Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (…)”.
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan na plakatach wyborczych w Istanbule
Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan na plakatach wyborczych w Istanbule Foto: PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

– Zwycięży prawdopodobnie Partia Sprawiedliwości i Rozwoju. Jest jednak dużo elementów, które wskazują na to, że będzie trudniej utworzyć temu ugrupowaniu rząd samodzielny. Społeczeństwo jest bowiem zmęczone jego sprawowaniem władzy – powiedział Karol Wasilewski.

Partia Sprawiedliwości i Rozwoju rządzi w Turcji samodzielnie od 2002. Gdyby ta sytuacja się zmieniał, byłby to duży szok dla obecnej sceny politycznej – utrzymuje gość Polskiego Radia 24.

Jest to jednak możliwe, ponieważ w Turcji w wyborach parlamentarnych najistotniejsze są kwestie ekonomiczne. Tymczasem partie opozycyjne w tym zakresie więcej obiecują wyborcom. 

– Dotychczas żadna partia, ze względu na ogromne sukcesy Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, nie była w stanie stawić jej czoła pod względem ekonomicznym. W tym roku, w tej kampanii to się zmieniło. Partie opozycyjne wiodą prym w obietnicach – mówił Karol Wasilewski.   

Z Karolem Wasilewskim rozmawiał Juliusz Głuski.

Polskie Radio 24/dds

Zobacz więcej na temat: Turcja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także