Chiny realizują plan dominacji

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 18:45
Chiny podpisały umowę o wolnym handlu z Koreą Południową. To kolejny krok ekspansji tej gospodarczej potęgi. – Chiny nie będą potęgą globalną bez stabilnego otoczenia w regionie, a ta umowa doskonale wpisuję się w tę strategię – ocenił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • 24.06.15 Oskar Pietrewicz: „Chiny nie będą potęgą globalną bez stabilnego otoczenia w regionie (…)”.
Chiński Radca Rządowy Yang Jiechi i amerykański Sekretarzem Stanu John Kerry podczas spotkania Chiny-USA Dialog Strategiczny i Ekonomiczny.
Chiński Radca Rządowy Yang Jiechi i amerykański Sekretarzem Stanu John Kerry podczas spotkania Chiny-USA Dialog Strategiczny i Ekonomiczny.

Nowa umowa uprości wymianę handlową pomiędzy drugą i trzynastą gospodarką świata. PKB Chin w 2014 r. sięgnęło 10,4 bln dolarów, a Korei 1,4 bln dolarów.

– Umowa podpisana 1 czerwca w Seulu jest pomyślana na 20 lat. Ostatecznym jej efektem ma być wyeliminowanie 92 proc. cła na produkty z Chin i 91 proc. cła na towary z Korei Południowej – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem Oskara Pietrewicza, za pośrednictwem tej umowy Chiny próbują uzależnić od siebie państwa regionu. 

– Chińczycy liczą na to, że ta umowa będzie elementem budowy swojej potęgi w regionie. Ich celem jest bowiem stworzenie strefy wolnego handlu w całym regionie azjatyckim – przyznał ekspert .

Więcej o planach gospodarczych Chin w całości audycji.

Z Oskarem Pietrewiczem rozmawiał Juliusz Głuski.

Polskie Radio 24/dds

Zobacz więcej na temat: Chiny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak