Obchody 70. rocznicy wyzwolenia Korei

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 20:00
Oba państwa koreańskie obchodzą 15 sierpnia rocznicę wyzwolenia z rąk japońskich. Tymczasem upamiętnienie wydarzeń sprzed 70 lat zamiast zbliżyć Południe z Północą jeszcze bardziej dzieli państwa. O tak bliskich, a jednocześnie tak odległych światach dwóch Korei, mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • 15.08.15 Oskar Pietrewicz: „W rozumieniu Koreańczyków zjednoczenie jest nieuchronne, ale Południe obawia się, że będzie płacić za niewydolną Północ (…)”.
Koreańczycy palą podobizny Shinzo Abe podczas obchodów 70 rocznicy odzyskania niepodległości przez Koreę Południową.
Koreańczycy palą podobizny Shinzo Abe podczas obchodów 70 rocznicy odzyskania niepodległości przez Koreę Południową.Foto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

W ostatnich tygodniach na granicy między Koreami doszło do incydentu, które zaostrzyły stosunki między Seulem a Pjongjangiem. Południowokoreański patrol padł ofiarą min przeciwpiechotnych, które według wywiadu z Południa podłożyli północnokoreańscy żołnierze. 

Incydent na granicy koreańskiej to wynik impasu w relacjach między Północą a Południem. Jeszcze parę miesięcy temu Seul i Pjongjang zastanawiały się nad wspólnymi obchodami 70. rocznicy wyzwolenia półwyspu. Nie była to zapowiedź dialogu, ale dowód, że tak ważne wydarzenie w historii można obchodzić wspólnie – ocenił Oskar Pietrewicz.

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że mimo sprawowania władzy w Korei Północnej przez twardy reżim komunistyczny, kraj ulega powolnym przemianom.

– Rozbudowa Pjongjangu to tylko wycinek zmian. Wprowadzono np. reformę rolnictwa, która jest pokłosiem m.in. klęski głodu w Korei Północnej. Reżim z jednej strony chce przetrwać, ale zależy mu na tym, żeby nie było podstawowych problemów z funkcjonowaniem społeczeństwa. Wydaje się, że jeśli na Północy jest tak źle, to reżim powinien upaść, a on trwa i ma się całkiem nieźle – powiedział ekspert.   

W całości rozmowy także m.in. o interesach i wpływach mocarstw na Półwyspie Koreańskim oraz bieżących relacjach między Południem i Północą.

Polskie Radio 24/gm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak