Świat w Południe: Kadyrow rezygnuje z przewodzenia Czeczenii

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 13:45
Ramzan Kadyrow ogłosił, że nie chce być dłużej przywódcą Czeczenii. Zbiegło się to w czasie z rocznicą zamachu na Borysa Niemcowa. Sprawę skomentowali w magazynie Świat w Południe Wojciech Górecki i Ernest Wyciszkiewicz.
Audio
  • 01.03.16 Wojciech Górecki: „Oświadczenia Kadyrowa mają na celu podbicie jego popularności i sprawdzenia lojalności Czeczenów (…)”.
Rocznica śmierci Borisa Niemcowa pod ambasadą rosyjską w Kijowie
Rocznica śmierci Borisa Niemcowa pod ambasadą rosyjską w KijowieFoto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Środowiska opozycyjne w Rosji twierdzą, że to właśnie Kadyrow stał za zorganizowaniem zabójstwa Borysa Niemcowa 27 lutego 2015 roku. Czeczeński przywódca pozostaje w bliskich relacjach z Władimirem Putinem, dlatego rezygnacja Kadyrowa może okazać się poważnym problemem dla rosyjskiego prezydenta w utrzymaniu wpływów w Czeczenii.

– Oświadczenia Kadyrowa mają na celu podbicie jego popularności i sprawdzenia lojalności Czeczenów względem niego. Nie możemy jednak wykluczyć, że ambicje Kadyrowa obejmują sąsiednie republiki i ma ochotę na stanowisko szczebla federalnego. Wtedy na czele Czeczenii stanąłby ktoś z bliskiego otoczenia Kadyrowa – stwierdził w Polskim Radiu 24 Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.  

Natomiast Ernest Wyciszkiewicz z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia zwrócił uwagę na zależność, jaka zaistniała między Ramzanem Kadyrowem a Władimirem Putinem.

– Legitymizacja władzy Putina zależała od tego, jak poradzi sobie z problemem Kaukazu Północnego. Wtedy zawarto kontrakt i Kadyrow otrzymał propozycję nie do odrzucenia, czyli objęcia władzy w Czeczenii. Nikt nie spodziewał się, w co przerodzi się to porozumienie – wyjaśnił ekspert.

Więcej o targach między Rosją i Czeczenią oraz sytuacji wewnętrznej Rosji  w całej rozmowie.   

Gospodarzem audycji był Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/gm


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak