Rola Rosji w wojnie w Syrii

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 14:33
Gościem Polskiego Radia 24 był Witold Rodkiewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich). Ekspert mówił, jaką rolę odgrywa Moskwa w syryjskiej wojnie domowej. 
Audio
  • 30.03.16 Witold Rodkiewicz: „Operacja Rosji w Syrii ma na celu przełknięcie przez Zachód faktu, że Rosjanie rozciągnęli parasol ochronny nad Asadem (…)”.
Kilkanaście dni temu Władimir Putin ogłosił, że wycofuje swoje wojska z Syrii
Kilkanaście dni temu Władimir Putin ogłosił, że wycofuje swoje wojska z SyriiFoto: EPA/IVAN SEKRETAREV/POO

Kilkanaście dni temu Rosja ogłosiła, że wycofuje swoje wojska z Syrii, ale pozostawiła w tym kraju swoje siły specjalne.

– Wycofano większość samolotów bojowych, jednak pozostawiono część eskadry, która tam była i śmigłowce bojowe – potwierdził Witold Rodkiewicz

Na czym jednak tak naprawdę zależy Putinowi? Eksperci przyznają, że brutalna i cyniczna gra Rosji obliczona jest przede wszystkim na zmuszenie USA do zaniechania polityki wspierania zmian w niedemokratycznych reżimach oraz uznania Rosji za współdecydenta w kwestiach bezpieczeństwa globalnego.

– Rzeczywiście rozpoczęto proces zawieszenia broni. Podpisano porozumienia z 43 oddziałami. Ta operacja ma na celu umożliwienie płynnego przełknięcia przez stronę zachodnią faktu, że Rosjanie rozciągnęli swój parasol ochronny nad Baszszarem al-Asadem i będą negocjować z pozycji siły z opozycją, by zakończyć tę wojnę na warunkach Asada – mówił Witold Rodkiewicz. –Zaangażowanie Rosji w Syrii powoduje, że Moskwa staje się ważnym partnerem, z którym trzeba rozmawiać – dodał.

Z Witoldem Rodkiewiczem rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także