Teologia polityczna Państwa Islamskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 16:12
Większość komentatorów zakłada, że w tzw. Państwie Islamskim religia wykorzystywana jest do celów politycznych. Istnieje jednak także teza, że ISIS jest wyjątkowym przypadkiem wykorzystywania polityki do realizacji celów religijnych. Mówiła o tym dr Monika-Gabriela Bartoszewicz (Akademia Finansów i Biznesu Vistula).
Audio
  • 02.08.16 Dr Monika-Gabriela Bartoszewicz: „Celem PI jest wywołanie wojny między wiernymi i niewiernymi, bo tylko w ten sposób może dojść do bardzo apokaliptycznej bitwy, w której siły wiernych wygrywają”.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: EASTNEWS

Dr Monika-Gabriela Bartoszewicz zaznaczyła, że jednym z podstawowych problemów państw zachodu jest konsekwentne ignorowanie i umniejszanie elementu religijnego w postrzeganiu tzw. PI.

- Jeśli poczytamy, jak postrzegają siebie sami islamiści związani z PI, to widać jasno, że postrzegają siebie jako wiernych naśladowców proroka – podkreśliła.

Dr Bartoszewicz zaznaczyła, że Państwo Islamskie nie dąży do zdobyczy terytorialnych czy podporządkowania sobie jakichś obszarów. - Ono dąży do wojny. Celem PI jest wywołanie wojny między wiernymi i niewiernymi na całym świecie, bo tylko w ten sposób może dojść do bardzo apokaliptycznej, ostatniej bitwy, w której siły wiernych wygrywają – podsumowała Bartoszewicz.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr/pj

__________________

Data audycji: 02.08.16

Godzina audycji: 14:35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także