„Wielka Brytania to nie jest kraj nienawiści, to kraj w którym zdarzają się przykre incydenty”

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 17:18
Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki podkreśla, że incydenty w Harlow są niepokojące, ale nie możemy mówić o fali nienawiści wobec Polaków w Wielkie Brytanii. Sprawę komentował w Polskim Radiu 24 również dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Audio
  • 05.09.16 24 Arkady Rzegocki: „Wielka Brytania to nie jest kraj nienawiści, to kraj w którym zdarzają się przykre incydenty (…)”.
fot.PAPEPASEAN DEMPSEY
fot.PAP/EPA/SEAN DEMPSEY

Jak mówił Arkady Rzegocki w rozmowie z Adamem Dąbrowskim, korespondentem Polskiego Radia w Londynie, Brytyjczycy są zawstydzeni atakami na Polaków w Harlow.

– Ambasada i Polacy spotykają się z ogromną ilością ciepłych myśli, kwiatów, maili, które otrzymujemy od Brytyjczyków zawstydzonych tą sytuacją – Brytyjczyków, którzy bardzo doceniają polski wkład w ekonomię, kulturę i pomoc Wielkiej Brytanii w obronie przed najazdem hitlerowskim. To nie jest kraj nienawiści, to kraj w którym zdarzają się przykre incydenty –  mówił ambasador RP w Londynie.

Dr Marcin Kędzierski apelował natomiast o to, byśmy nie reagowali zbyt emocjonalnie.

– Trzeba brać pod uwagę, że sytuacja może być poważna, ale należy tonować emocje i zachować odpowiednie proporcje do skali tych zjawisk. Przy milionie Polaków na Wyspach to wciąż marginalne przypadki – mówił dr Marcin Kędzierski. – Trzeba w pierwszej kolejności badać te incydenty, sprawdzić, jakie było ich źródło, dlaczego one wystąpiły i później dopiero reagować – dodał.  

Z drem Marcinem Kędzierskim rozmawiał Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/dds

_________________

Data emisji: 05.09.2016

Godzina emisji: 16.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielka Brytania: Polacy znów pobici w Harlow

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 17:26
Dwóch Polaków zostało zaatakowanych w niedzielę nad ranem w Harlow na wschodzie Anglii, gdzie kilka dni wcześniej na skutek podobnej napaści zginął inny polski obywatel. W związku z atakami na Polaków planowany jest pilny wyjazd do Londynu szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oraz szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja Polaków na Wyspach Brytyjskich

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 18:44
Podkreślenie solidarności, apel o surową karę dla sprawców oraz wsparcie dla rodziny zabitego Polaka. Oto główne cele uczestników marszu milczenia, który w sobotę przeszedł ulicami miasta Harlow, gdzie w brutalny sposób zamordowano 40-letniego Polaka. Przy okazji tego wydarzenia rozmawialiśmy o bieżącej sytuacji naszych rodaków na Wyspach Brytyjskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy ministrowie w Londynie w związku z wydarzeniami w Harlow

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 18:02
W Harlow po raz kolejny pobito Polaków. Stało się to kilkanaście godzin po tym, jak ulicami miasta przeszedł marsz milczenia, upamiętniający śmierć zabitego w ubiegłym tygodniu obywatela Polski. W związku z wydarzeniami ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych są w Londynie. O incydentach w Harlow rozmawiali goście Debaty Dnia: Grzegorz Rzeczkowski (Polityka) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Poranka: Polacy w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 10:10
Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii mieszka 800 tysięcy Polaków. Czy incydenty, do których doszło w ostatnich dniach w Harlow, będą jednostkowymi przypadkami agresji względem naszych rodaków? Czy wynik referendum ws. Brexitu ma wpływ na radykalizację postaw niektórych Brytyjczyków? O tym między innymi rozmawialiśmy w Debacie Poranka Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń