Niemiecka antyislamska partia AfD rośnie w siłę

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 20:59
Prawicowa i antyislamska partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) odniosła ogromny sukces w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Z danych szacunkowych wynika, że AfD zdobyła od 21,1 do 21,9 proc. głosów. Współrządząca w tym landzie CDU uzyskała natomiast wynik poniżej 20 proc. Zaskakujące wyniki wyborów skomentowaliśmy w magazynie Świat w powiększeniu.
Audio
  • 04.09.16 Wojciech Szymański: „Wyniki niedzielnych wyborów są wizerunkowym „policzkiem” dla Angeli Merkel (…)”.
Członkowie partii Alternatywa dla Niemiec świętujący wyborczy sukces.
Członkowie partii Alternatywa dla Niemiec świętujący wyborczy sukces.Foto: EPA/DANIEL BOCKWOLDT

Istniejąca dopiero od trzech lat AfD po raz pierwszy zdystansowała partię kanclerz Angeli Merkel. Dobry wynik ugrupowania, które domaga się zamknięcia granic dla imigrantów i uważa islam za największe zagrożenie dla Europy, jest wyrazem protestu przeciwko liberalnej polityce migracyjnej niemieckiej kanclerz.

– Alternatywa dla Niemiec w kolejnych wyborach osiąga znakomity wynik. Jest to jednocześnie ogromny problem dla partii Angeli Merkel. Wynik AfD wzmocni tylko przeciwników kanclerz w jej własnej partii, którzy krytykują jej politykę migracyjną – powiedział Wojciech Szymański, korespondent Polskiego Radia w Berlinie.

Zdaniem dr Agnieszki Łady z Instytutu Spraw Publicznych wyniki wyborów do regionalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego są „żółtą kartką” dla największych partii w Niemczech.

Na temat wyników oraz bieżącej sytuacji na niemieckiej scenie politycznej mówił również Cornelius Ochmann z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Gospodarzem Świata w powiększeniu był Bogumił Husejnow.

PAP/Polskie Radio 24/db

_________________

Data emisji: 04.09.2016

Godzina emisji: 20.33

Komentarze1
aby dodać komentarz
Kajetan Borgaczewski2016-09-15 22:44 Zgłoś
Przebudzenie w Niemczech trochą spóźnione , ale lepsze to niż bezczynność.
Zobacz także

Czytaj także

„Kanclerz Niemiec biła się w piersi, ale wydaje się, że nie tylko w swoje”

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 17:42
Kanclerz Niemiec w wywiadzie dla „Süddeutsche Zeitung” odniosła się do sprawy uchodźców. – Kanclerz Niemiec biła się w piersi, ale wydaje się, że nie tylko w swoje, a przede wszystkim w piersi innych – skomentował w Polskim Radiu 24 Krzysztof Rak (Nowa Konfederacja).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys migracyjny. Zwrot w polityce Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 18:18
Kanclerz Niemiec zapewniła, że tak duży napływ uchodźców jak w ubiegłym roku już się w Niemczech nie powtórzy. Angela Merkel mówiła o tym na spotkaniu z kierownictwem partii CDU/CSU. W Debacie Dnia o polityce migracyjnej Niemiec rozmawiali dr Paweł Kowal, politolog i Igor Janke, publicysta, prezes Instytutu Wolności.
rozwiń zwiń