Baszar al-Asad kluczową postacią syryjskiego konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2016 13:28
W syryjskim konflikcie między Stanami Zjednoczonymi a Rosją centralną postacią jest Baszar al-Asad. - Rosjanom za wszelką cenę zależy, by utrzymać takiego satrapę, który jest ostatnim punktem oporu stwarzającym pewne oparcie dla obecności Rosji na Bliskim Wschodzie – powiedział ambasador Wiktor Ross (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego). Odniósł się także do zaostrzającego się w Syrii konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.
Audio
  • 8.10.16 Wiktor Ross: „To, co udało się Rosji zrobić w ostatnim czasie, poprzez zmasowane bombardowania, wspieranie armii Asada z powietrza, posuwanie się i spychanie ISIS-u coraz bardziej do defensywy, działa na jej rzecz”.
Pacyfistyczne protesty mieszkańców Aleppo
Pacyfistyczne protesty mieszkańców Aleppo Foto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Jak podkreślił Wiktor Ross, konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Rosją „musi być zaostrzany, ponieważ oba mocarstwa posiadają zupełnie odmienne cele polityczne”.

- Rosjanie chcą utrzymać Baszara al-Asada u władzy, Amerykanie chcą doprowadzić do czegoś w rodzaju okrągłego stołu gdzie Baszar al-Asad mógłby pozostać do wyborów prezydenckich u władzy, ale po drugiej stronie stołu zasiadłaby opozycja, która nie jest uznawana za terrorystyczną – wyjaśnił Ross. Dodał, że Rosjanie zdają sobie sprawę, że „oddzielenie opozycji terrorystycznej od umiarkowanej jest trudne”.

Gość dodał także, że Amerykanie chcą w Syrii kompromisu, który prowadziłby do demokratyzacji Syrii i „usunięcia człowieka, który jest oskarżany o śmierć 300 tys. obywateli własnego kraju”.

Ross podkreślił także, że to, co udało się Rosji zrobić w ostatnim czasie, poprzez zmasowane bombardowania, wspieranie armii Asada z powietrza, posuwanie się i spychanie ISIS-u coraz bardziej do defensywy, działa na jej rzecz.

W programie mowa była także o węgierskim referendum w sprawie kwot dla uchodźców i porozumieniu pokojowym w Kolumbii.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Ernest Zozuń.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 8.10.16

Godzina emisji: 12:15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także