X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybory parlamentarne w Czarnogórze. Były fałszerstwa?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 16:30
Opozycyjne partie w Czarnogórze odrzuciły wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych,  oskarżając rząd o zastraszanie wyborców. Wybory wygrała Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) premiera Milo Djukanovicia, zdobywając 36 mandatów w 81-osobowym parlamencie. – Były fałszerstwa, była presja na wyborców, było wykupywanie głosów – mówił Rigels Halili (Instytut Wschodni, Uniwersytet Warszawski) w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 18.10.16 Podsumowanie wyborów parlamentarnych w Czarnogórze. Gość: Rigels Halili (Instytut Wschodni, Uniwersytet Warszawski) w Polskim Radiu 24.
Prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) obecnego premiera Milo Djukanovicia wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Czarnogórze, zdobywając 41 proc. głosówfot.PAPEPABORIS PEJOVIC
Prozachodnia Demokratyczna Partia Socjalistów (DPS) obecnego premiera Milo Djukanovicia wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Czarnogórze, zdobywając 41 proc. głosów/fot.PAP/EPA/BORIS PEJOVIC

Jego zdaniem, również bez zarzucanych manipulacji, ugrupowanie Djukanovica wygrałaby wybory. – Partia rządząca połączyła kwestie wejścia do NATO z wejściem do UE. Połączyła te procesy, tak było to sprzedawane. Wyborcy wybrali partie Djukanovica za stabilizację - powiedział Rigels Halili.

Wynik wyborów został oficjalnie uznany przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE przyznała, że niedzielne głosowanie "odzwierciedlało wolę narodu", chociaż część mediów nierzetelnie prezentowało kampanię wyborczą, "dopuszczając do osobistych ataków" na kandydatów. Jak mówił Halili, zwycięstwo DPS jest dla Unii Europejskiej "wynikiem wygodnym". – Trwa stabilizacja, Djukanovic chce prowadzić Czarnogórę do Unii Europejskiej. Poza tym wejście Czarnogóry do NATO, chodzi o to, by Bałkany odciąć od wpływu innych mocarstw. Jeżeli Czarnogóra wejdzie, Morze Adriatyckie stanie się morzem wewnętrznym, natowskim - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Odmienne interesy w regionie ma jednak Rosja. Jak wyjaśniał Rigels Halili, wpływy tego mocarstwa związane są z religią. Dominującym w Czarnogórze wyznaniem jest prawosławie, które mocno zwraca się ku cerkwi rosyjskiej. Ten potencjał wykorzystywany jest do celów politycznych – odnotowano między innymi przypadki finansowania przez Rosję partii politycznych. – Rosja inwestuje w Czarnogórę by stworzyć zarzew braku stabilizacji. Rosja nie ma interesów wojskowych, ale bardzo chciałaby mieć tę małą wyspę nad Morzem Adriatyckim - stwierdził Halili.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ip/pj/tj

___________________

Data emisji: 18.10.2016

Godzina emisji: 14:35

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

10 lat niepodległości Czarnogóry

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 14:26
Mieszkańcy Czarnogóry świętują 10-lecie niepodległości swojego państwa. 21 maja 2006 roku, w wyniku referendum niepodległościowego, nastapiło zerwanie federacji Serbii i Czarnogóry. O znaczeniu tego wydarzenia mówili w Polskim Radiu 24 Milica Djurowic i Marko Babić z Instytutu Europeistyki UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa szczytu Unia Europejska-Bałkany Zachodnie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 21:09
Zakończył się Trzeci Szczyt Bałkanów Zachodnich w Paryżu. Ze strony unijnej w paryskim szczycie uczestniczyli przedstawicieli Niemiec, Austrii, Włoch, Chorwacji i Słowenii. O drodze Bałkanów do Unii Europejskiej mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Marko Babić, specjalista ds. bałkańskich z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga Czarnogóry do NATO

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 13:58
W rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO w Warszawie weźmie udział Czarnogóra. O „bałkańskich drogach” do Sojuszu Północnoatlantyckiego mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Szpala, OSW. Gościem Polskiego Radia 24 był także Michał Żakowski z Polskiego Radia.
rozwiń zwiń