Dochód gwarantowany. Nawet 560 euro miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 15:15
Od 1 stycznia w Finlandii wystartował program tzw. dochodu gwarantowanego. To pilotażowy program, w którym weźmie udział 2 tys. osób. O szczegóły w Polskim Radiu 24, opowiedział gość audycji Marcin Fronia, dyrektor "Norden Centrum".
Audio
  • 02.01.2017 O pomyśle skandynawskich władz na wspomaganie budżetu obywateli opowiedział Marcin Fronia
Zdjęcie ilustracyjnefot.Glow ImagesEast News
Zdjęcie ilustracyjne/fot.Glow Images/East News

- Będzie to określona kwota, może nawet 560 euro miesięcznie wypłacana z budżetu państwa i zagwarantowana dla każdego obywatela, niezależnie od dochodów indywidualnych - tłumaczył Marcin Fronia.

Jego zdaniem, trzeba to jednak traktować bardziej jako stypendium niż zasiłek, bo chociaż dostanie je każdy, to mamy do czynienia z rodzajem gwarantowanej kwoty.

- Kraje skandynawskie cenią sobie egalitaryzm dochodowy. Wszelkie negatywne opinie zarzucające im socjalizm i uczenie ludzi lenistwa, nie mają żadnego pokrycia w praktyce. To region najbardziej stabilny i innowacyjny na świecie – dodał dyrektor "Norden Centrum".

Kwota ta nie będzie podlegać opodatkowaniu i nie będzie zależna od pozostałych dochodów danej osoby. Zdaniem władz, gwarantowany dochód ma pomóc w aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Z badań wynikało bowiem, że wielu z nich nie podejmuje pracy w obawie przed utratą świadczeń socjalnych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Jakub Kukla

Polskie Radio 24/kawa

Więcej Świata w Polskim Radiu 24

_____________________

Data emisji: 2.01.17

Godzina emisji: 14.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finlandia pogrążona w recesji

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 14:50
Nie widać końca gospodarczych problemów fińskiej gospodarki. – Po pierwsze, w Finlandii mamy kolejny akord prób poradzenia sobie z upadkiem Nokii. Po drugie, jako kraj graniczący z Rosją, Finlandia mocno przeżywa reperkusje tego, co dzieje się na Wschodzie – stwierdził w Polskim Radiu 24 Marcin Fronia, ekspert ds. krajów skandynawskich, członek Zarządu Norden Centrum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skandynawia – północny wymiar Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 20:09
W audycji Kawa Dyplomatyczna gościł Janusz Niesyto, były ambasador RP w Finlandii. Tematem rozmowy było znaczenie i rola państw skandynawskich w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fiński system edukacji wzorem dla Polski?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 17:52
System edukacji w Finlandii uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. Jego celem jest uczenie życia i współpracy. Czy nasza oświata może skorzystać z tego wzorca? O tym w Polskim Radiu 24 mówili dr Katarzyna Kalinowska (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) i Marcin Fronia (Norden Centrum).
rozwiń zwiń