Rozpoczyna się Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 19:20
W Monachium rozpoczyna się doroczna Konferencja Bezpieczeństwa. To jedno z najważniejszych na świecie spotkań poświęconych globalnemu bezpieczeństwu oraz polityce międzynarodowej. W Polskim Radiu 24 o wydarzeniu mówił dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Audio
  • 17.02.17 Rozpoczyna się Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium
Amerykański sekretrz stanu Rex Tillerson (R-2) na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych ws. Syrii.
Amerykański sekretrz stanu Rex Tillerson (R-2) na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych ws. Syrii.Foto: EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Jak oceniał na naszej antenie dr Wojciech Szewko, jednym z ważniejszych momentów konferencji może być wystąpienie Mike’a Pence’a. – Komentatorzy liczą na to, że wiceprezydent Stanów Zjednoczonych powie, jak będzie wyglądała polityka Donalda Trumpa, m.in. wobec wschodniej flanki NATO, jak będzie się on pozycjonować się względem Rosji – relacjonował ekspert.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, monachijska Konferencja Bezpieczeństwa odbywa się w szczególnym momencie. – Bezpieczeństwo międzynarodowe zdaje się być zagrożone. Rok 2017 może być rokiem, w którym może dojść do eskalacji konfliktów, które mają miejsce w różnych częściach świata. W Polsce zapominamy m.in. o napięciach na linii USA-Chiny – mówił dr Wojciech Szewko.

Na trwającej do niedzieli konferencji w Monachium ma zjawić się ponad 30 głów państw (m.in. Andrzej Duda) i szefów rządów, 50 ministrów spraw zagranicznych, 30 ministrów obrony, byli dyplomaci, eksperci, biznesmeni oraz dziennikarze.

Więcej w całej rozmowie. 

Polskie Radio 24/IAR/mp

Więcej Świata w Polskim Radiu 24

_________________

Data emisji: 17.02.17

Godzina emisji: 14.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dymisja gen. Flynna. Koniec amerykańsko-rosyjskiego miesiąca miodowego?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 17:17
– Rosjanie będą musieli ujawnić większą część swojej agentury wpływu, ponieważ za gen. Flynnem stoi na pewno wiele osób czy to z otoczenia Donalda Trumpa, czy w administracji amerykańskiej – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód Jarosław Guzy, ekspert ds. bezpieczeństwa. O konsekwencjach dymisji Michaela Flynna mówił także dr Łukasz Jasina, ekspert ds. polityki wschodniej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: Państwa NATO wydają zbyt mało na obronność

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 14:20
Stany Zjednoczone ostrzegają Europę – albo będziecie płacić więcej na obronność, albo ograniczymy naszą rolę w NATO. Nowy szef Pentagonu James Mattis podczas narady ministrów obrony państw Sojuszu miał skrytykować kraje, które nie przeznaczają obowiązkowych dwóch procent PKB na obronność. Sprawę w Świecie w Południe komentował Mariusz Kordowski z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Globalna polityka USA – stosunki z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 07:30
Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego generał Mike Flynn złożył rezygnację. Powodem dymisji są kontrowersje związane z kontaktami Flynna z rosyjskim ambasadorem w Stanach Zjednoczonych. O stosunkach na linii USA-Rosja mówił w audycji Światowa Szachownica dr Marek Szopski, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:27
Po spotkaniu Rexa Tillersona i Siergieja Ławrowa w Bonn rosyjska prasa mówi jedynie o zapoznawczych rozmowach. Natomiast zachodnie agencje zawracają uwagę, że ton amerykańskiej administracji wobec Rosji się zmienił. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podkreślał po rozmowie z Siergiejem Ławrowem, że chce współpracować z Rosją, ale musi ona wypełnić swoje zobowiązania wobec Ukrainy. O stosunkach amerykańsko-rosyjskich mówiła w audycji Świat w Południe Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń