Gen. McMaster nowym doradcą Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego  

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 15:04
Prezydent Donald Trump ogłosił, że na swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego mianował gen. Herberta Raymonda McMastera. 13 lutego z tego stanowiska zrezygnował Michael Flynn, który zataił przed wiceprezydentem i przedstawicielami FBI swoje kontakty z rosyjskim ambasadorem w Stanach Zjednoczonych. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Audio
  • 22.02.17 Dr Maciej Milczanowski o wyborze generała Herberta Raymonda McMastera na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych
Herbert Raymond McMaster został nominowany na stanowisko doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego
Herbert Raymond McMaster został nominowany na stanowisko doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowegoFoto: PAP/EPA/Chief Mass Communication Specialist James E. Foehl / HO

Nominacja na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego nie musi być zatwierdzona przez Senat. Stanowisko to Donald Trump zaproponował również emerytowanemu wiceadmirałowi Robertowi Harwardowi, który jednak odrzucił propozycję prezydenta „z powodów osobistych”.

Jak podkreślił dr Maciej Milczanowski, jego zdaniem jest to „dopiero początek zamieszania”. - Dymisja gen. Michaela Flynna została na prezydencie Stanów Zjednoczonych wymuszona przez Republikanów. Styl, w jakim go zwalniano i informacje, które do nas docierały są niespójne – zaznaczył gość.

Dodał, że wszystko wskazuje na to, że jest to potężna gra na najwyższym poziomie pomiędzy Rosją a Republikanami w Stanach Zjednoczonych gdzie Trump „gdzieś po środku próbuje się odnaleźć”. - Wydaje mi się jednak, że bardziej ulegnie Republikanom w Stanach Zjednoczonych niż Rosjanom, dlatego że wpływ biznesu i różnych kręgów amerykańskich jest dla niego znacznie większy – podsumował dr Milczanowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24

__________________

Data emisji: 22.02.17

Godzina emisji: 14:35

Zobacz więcej na temat: USA Donald Trump Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: Michael Flynn zrezygnował ze swojego stanowiska

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:00
Generał Michael Flynn złożył rezygnację, w związku z kontrowersjami, jakie wywołały jego ożywione kontakty z ambasadorem Rosji w USA przed objęciem urzędu przez Donalda Trumpa. Sprawę ujawnił „Washington Post”. O rezygnacji generała Michaela Flynna mówił w audycji Świat w Południe Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dymisja gen. Flynna. Koniec amerykańsko-rosyjskiego miesiąca miodowego?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 17:17
– Rosjanie będą musieli ujawnić większą część swojej agentury wpływu, ponieważ za gen. Flynnem stoi na pewno wiele osób czy to z otoczenia Donalda Trumpa, czy w administracji amerykańskiej – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód Jarosław Guzy, ekspert ds. bezpieczeństwa. O konsekwencjach dymisji Michaela Flynna mówił także dr Łukasz Jasina, ekspert ds. polityki wschodniej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Globalna polityka USA – stosunki z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 07:30
Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego generał Mike Flynn złożył rezygnację. Powodem dymisji są kontrowersje związane z kontaktami Flynna z rosyjskim ambasadorem w Stanach Zjednoczonych. O stosunkach na linii USA-Rosja mówił w audycji Światowa Szachownica dr Marek Szopski, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze spotkanie szefów dyplomacji Rosji i Stanów Zjednoczonych

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:27
Po spotkaniu Rexa Tillersona i Siergieja Ławrowa w Bonn rosyjska prasa mówi jedynie o zapoznawczych rozmowach. Natomiast zachodnie agencje zawracają uwagę, że ton amerykańskiej administracji wobec Rosji się zmienił. Sekretarz stanu USA Rex Tillerson podkreślał po rozmowie z Siergiejem Ławrowem, że chce współpracować z Rosją, ale musi ona wypełnić swoje zobowiązania wobec Ukrainy. O stosunkach amerykańsko-rosyjskich mówiła w audycji Świat w Południe Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń