X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Atak w Paryżu: "Takie incydenty mogą nasilać się tuż przed wyborami prezydenckimi"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 15:45
Ewakuacja lotniska Orly Sud w stolicy Francji Paryżu. Zastrzelony został napastnik, który ukradł pistolet maszynowy żołnierzowi na terenie portu lotniczego. Na miejscu trwa operacja policyjna, przyjechali również saperzy, którzy sprawdzali czy nie ma ładunków wybuchowych. Według rzecznika francuskiego MSW, nikt nie ucierpiał  w wyniku zdarzenia.
Audio
  • 18.03.17 Magdalena Skajewska: tego typu incydenty jak dzisiaj w Paryżu mogą być formą nacisku i odgrywać dużą rolę w kampanii wyborczej
  • 18.03.17 Korespondent Polskiego Radia Marek Brzeziński o sytuacji na lotnisku Orly w Paryżu
  • 18.03.17 Komentarz Krzysztofa Liedla z Collegium Civitas
  • 18.03.17 Dr Wojciech Szewko o ataku w Paryżu
Siły specjalne na lotnisku Orly w Paryżu po incydencie w następstwie którego zastrzelono napastnika próbującego odebrać broń żołnierzowi.
Siły specjalne na lotnisku Orly w Paryżu po incydencie w następstwie którego zastrzelono napastnika próbującego odebrać broń żołnierzowi.Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Policjanci z jednostki specjalnej Raid sprawdzają tożsamość wszystkich ewakuowanych pasażerów w poszukaniu ewentualnych wspólników mężczyzny, który dziś rano próbował odebrać broń jednemu z żołnierzy. Napastnik został zastrzelony. Dwa terminale lotniska zostały zamknięte. Cały ruch lotniczy został skierowany na lotnisko Roissy Charles de Gaulle. Blisko 3 000 ewakuowanych z lotniska osób czeka na zewnątrz terminali. Według świadków podczas ewakuacji nie było paniki. Na miejscu trwa operacja policyjna, przyjechali również saperzy, którzy sprawdzają, czy mężczyzna nie podłożył ładunków wybuchowych, bądź nie miał ich na sobie.  

– Ewakuowano wszystkich nie tylko z południowego, ale i zachodniego terminalu. Zakończono już akcję z psami, która miała na celu wykrycie, czy ewentualnie ten człowiek nie miał przy sobie bomby. Okazało się, że nie. Ustalono również, że ten człowiek został zatrzymany w rutynowej kontroli policyjnej na północy od Paryża. Miał pistolet i zaczął strzelać do policjantów, jednego lekko ranił. Samochód zostawił w południowo-wschodniej części Paryża, ukradł kolejny i nim dojechał na Orly. Samochód znaleziono w podziemnych garażach. Policja ujęła również człowieka, który prawdopodobnie był jego wspólnikiem – relacjonował Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia w Paryżu. 

Jak przypominała Magdalena Skajewska, dziennikarka Polskiego Radia, Francja stała się wielokrotnie obiektem poważnych ataków terrorystycznych, w  których zginęło wiele osób. "Na pewno tego typu incydenty mogą być formą nacisku i odgrywać dużą rolę w kampanii wyborczej" – podkreślała.   

– Jak wskazywali eksperci tego typu incydenty mogą się pojawiać i nasilać tuż przed wyborami prezydenckimi po to, żeby zaostrzyć nastroje. Kandydaci w wyborach będą bowiem musieli się do nich odnosić i próbować przedstawiać swoje pomysły i rozwiązania na to jak ich uniknąć – powiedziała Skajewska

Dziennikarka mówiła również o echach wyborów w Holandii. Europa odetchnęła z ulgą – napisał po wyborach holenderskich belgijski dziennik  "Le Soir". A komentator "La Libre Belgique", nawiązując do terminologii piłkarskiej, której użył premier Holandii, napisał, że po tych wyborach Europa zakwalifikowała się do półfinału. Następny mecz to wybory prezydenckie we Francji na przełomie kwietnia i maja, finał jesienią – wybory parlamentarne w Niemczech. W audycji Magazyn Europejski Magdalena Skajewska skupiła się na prognozach dla Francji.

– To wyglądało bardziej jak spontaniczne działanie niż zaplanowana akcja. Ten mężczyzna mając świadomość, że jest poszukiwany po wcześniejszej strzelaninie, nawet jak planował atak, wiedział, że nie będzie mógł go przeprowadzić w innym terminie – komentował dr Wojciech Szewko, specjalista ds. bezpieczeństwa. 

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/dds/IAR

Więcej Świata w Polskim Radiu 24

____________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 10.15

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

"Wspólna walka najlepszym przejawem solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2015 07:30
- Francuzi muszą sobie poradzić, a państwa Europy solidarnie się chronić. Ale trzeba też walczyć z przyczyną - z Państwem Islamskim. Francja bardzo się w to zaangażowała, trzeba by inne kraje zrobiły tak samo - mówił w Jedynce francuski dziennikarz Damien Simonart.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: Atak na kościół w Normandii

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 12:38
W wyniku ataku na świątynię we Francji zginął zakładnik – miejscowy proboszcz. Do zdarzenia doszło na przedmieściach Rouen (północna Francja). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Edward Pałka, ekspert ds. bezpieczeństwa i dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. terroryzmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terroryzm – nowa europejska rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 12:52
- To, że może się zdarzyć atak terrorystyczny jest nieprzyjemną, tragiczną oczywistością i powinniśmy się w Europie do tego przyzwyczaić – powiedział w Polskim Radiu 24 Kazimierz Wóycicki (Akademia Europejska-Krzyżowa). Gość odniósł się w ten sposób do ostatniej serii zamachów w Niemczech i we Francji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francuzi dwa lata po zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 14:03
7 stycznia mijają dwa lata od zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” w Paryżu. Od tego momentu Francją co jakiś czas wstrząsają kolejne ataki terrorystyczne. O tym, czy i jak zmieniło się nastawienie Francuzów wobec cudzoziemców i bezpieczeństwa państwa, rozmawiali dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska i korespondent Polskiego Radia w Paryżu Marek Brzeziński.
rozwiń zwiń