Wybory we Francji. Przed pierwszą debatą telewizyjną

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 15:52
W poniedziałek wieczorem odbędzie się pierwsza debta telewizja z udziałem kandydatów na prezydenta Francji. Z jakimi nastrojami będą przystępować najważniejsi gracze? Gościem Polskiego Radia 24 była dr Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Audio
  • 20.03.17 Agnieszka Cianciara: wyborcy Marine Le Pen są absolutnie pewni swojego zdania. Elektorat Macrona może być bardzo płynny.
Benoit Hamon, kandydat socjalistów na prezydenta
Benoit Hamon, kandydat socjalistów na prezydentaFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

W dzisiejszej debacie wezmą udział, przedstawiciel republikańskiej prawicy, Francois Fillon, socjalista Benoit Hamon, liderka skrajnej prawicy Marine Le Pen, przywódca skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon i socjaldemokrata Emmanuel Macron.

Zdaniem Agnieszki Cianciary, największe szanse na prezydenturę ma Macron. - Utworzył on swój ruch społeczno-polityczny, był także ministrem w rządzie Hollande’a. Obecnie dystansuje się on od przynależności do jakiejkolwiek partii i nie opowiada się za żadną ze stron politycznych. Jest kandydatem, który ma program pozytywny i przekracza tradycyjne podziały partyjne – powiedziała ekspertka.

Jak zauważyła, sytuacją bez precedensu w historii francuskiej sceny politycznej jest to, że kandydaci dwóch tradycyjnych partii: prawicy republikańskiej i partii socjalistycznej nie są faworytami tych wyborów. - Pokazuje to rosnącą niestabilność, istotne zmiany i implozję poparcia dla kandydatów tradycyjnych partii – dodała Agnieszka Cianciara.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji przewidziana jest na 23 kwietnia.

Więcej w nagraniu. Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 20.03.17

Godzina emisji: 13.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy francuska prawica ma plan B?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:09
Topniejące poparcie dla czołowego kandydata w wyborach prezydenckich we Francji sprawia, że prawica ma poważny problem. Czy Francois’a Fillon’a ma jeszcze szanse na wygraną i czy jest ktoś kto może go zastąpić? Gościem audycji Świat w Południe był Michel Viatteau, szef AFP w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedwyborcza sytuacja na francuskiej scenie politycznej

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 13:20
Przed wyborami we Francji temperatura rośnie. Asystentka i ochroniarz szefowej Frontu Narodowego Marine Le Pen zostali oskarżeni o oszustwa i branie pieniędzy za fikcyjne obowiązki. Pieniądze miały pochodzić z Parlamentu Europejskiego. O tym, jak wpłynie to na dynamikę wyścigu o francuską prezydenturę, mówił w programie Świat w Południe Marcin Darmas z Centrum Kultury Francuskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory prezydenckie we Francji. Dziś pierwsza debata telewizyjna

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 12:28
Dzisiaj we Francji ma się odbyć pierwsza debata telewizyjna najbardziej liczących się kandydatów z jedenastki pretendentów na fotel prezydenta (godz. 21.00). Pierwsza tura wyborów przewidziana jest na 23 kwietnia.
rozwiń zwiń