Ukraińcy będą mogli podróżować do Unii bez wiz

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 17:25
Europosłowie zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za zniesieniem wiz dla obywateli Ukrainy. Projekt przepisów został już uzgodniony z państwami członkowskimi. Ukraińcy mający paszporty biometryczne będą mogli pozostawać w Unii przez trzy miesiące w ciągu półrocza. Zezwolenie nie będzie jednak ich uprawniać do podjęcia pracy. Decyzję komentowali w Polskim Radiu 24 Paweł Buszko (korespondent Polskiego Radia w Kijowie) i Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Audio
  • 07.04.2017 Ukraińcy wjadą do UE bez wiz. Goście: Paweł Buszko (korespondent Polskiego Radia w Kijowie) i Rafał Sadowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Przejście graniczne pomiędzy Ukrainą a Polską w Medyce
Przejście graniczne pomiędzy Ukrainą a Polską w MedyceFoto: Jakub Orzechowski/EAST NEWS

„Wszystko wskazuje na to, że przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej już na początku czerwca” - powiedział przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw Ukrainy Dariusz Rosati z PO. Podkreślił, że zniesienie obowiązku wizowego jest symbolem postępu, uczynionego przez Ukrainę w ostatnich latach w reformowaniu gospodarki i państwa. Ma być też zachętą do głębszych reform i skuteczności w zwalczania korupcji. Równocześnie przygotowywane są przepisy, które będzie można zastosować, jeśli prawo bezwizowego wjazdu zostanie nadużyte.

Paweł Buszko mówił, że Ukraina cieszy się z decyzji, ale jest lekka obawa, że proces zniesienia wiz do lata może być wstrzymywany przez niektóre kraje. Dodał, że prezydent Petro Poroszenko wskazywał, iż należy utrzymać nasiloną pracę w UE, by proces integracji doprowadzić do końca.   

Zdaniem Sadowskiego, to decyzja bardzo konkretna dla relacji UE-Ukraina. – To polepszenie wizerunku Unii, z drugiej strony znoszenie barier i ułatwienie kontaktów międzyludzkich – tłumaczył. Podkreślił, że stwarza to także możliwość rozwoju gospodarczego i ma duży wymiar społeczny. Ponadto pokazuje, że UE jest otwarta na Ukrainę. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 07.04.2017

Godzina emisji: 16:43


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Decyzja bezwizowego ruchu ma znaczenie historyczne"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 20:01
Parlament Europejski zaakceptował zniesienie wiz dla Gruzinów. – Ta decyzja ma znacznie historyczne, ponieważ Gruzja znalazła się w tej cywilizacji europejskiej, do której od dawna należała jako kraj starej kultury – mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Dawid Kołbaja ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zielone światło dla Gruzinów na wjazd do Unii Europejskiej komentował również Grzegorz Gromadzki, politolog i niezależny analityk spraw wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraje Unii Europejskiej zatwierdziły zniesienie wiz dla Gruzinów

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 21:00
Zniesienie wiz dla obywateli Gruzji, którzy będą podróżowali do Unii Europejskiej oraz zawieszenie w obowiązkach służbowych sędziego Roberta W., oskarżonego o kradzież pendrive’a. To tematy, które skomentowali goście Podsumowanie Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europosłowie za zniesieniem wiz dla Ukraińców. "Gest ze strony UE"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 16:33
Już wkrótce Ukraińcy będą mogli podróżować do Unii bez wiz. Parlament Europejski dał w głosowaniu zielone światło w tej sprawie. – Bardzo dobrze, że to się stało. Niedobrze, że tak późno – mówił w audycji Gorący Temat Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska zniesie wizy dla Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 21:33
Decyzja Parlamentu Europejskiego o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy i rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. To tematy, które komentowaliśmy na antenie Polskiego Radia 24 w Podsumowania Dnia.  
rozwiń zwiń