Państwo Islamskie przyznało się do ataku w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 01:30
Terrorystyczna organizacja Państwo Islamskie wzięła na siebie odpowiedzialność za strzelaninę, do której doszło w czwartek w Paryżu, w pobliżu Pól Elizejskich - podała propagandowa agencja dżihadystów Amak. Według niej, ataku dokonał "żołnierz IS" Abu Yousif, obywatel Belgii. Francuska prokuratura zidentyfikowała sprawcę - to 39-letni Francuz Karim C. Jego nazwisko nie zostanie ujawnione, dopóki policja nie ustali, czy miał wspólników. O wydarzenia we Francji mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Paryża.
Audio
  • 20.04.2017 Strzelanina w Paryżu. Relacja Marka Brzezińskiego - korespondenta Polskiego Radia we Francji (serwis PR24 godz. 23:00 autorstwa Katarzyny Oklińskiej)
  • 21.04.17 Relacja Magdaleny Skajewskiej (6.45)
Strzały padły w centrum miasta ok. godz. 21 w pobliżu stacji metra Franklin D. Roosevelt.
Strzały padły w centrum miasta ok. godz. 21 w pobliżu stacji metra Franklin D. Roosevelt. Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

W strzelaninie zginął policjant i napastnik, a dwóch policjantów i turysta zostali ranni. Prokurator Francois Molins podkreślił, że trwa dochodzenie. Ministerstwo spraw wewnętrznych zapewniło, że życiu rannych policjantów nie zagraża niebezpieczeństwo. Do przeprowadzenia ataku przyznało się Państwo Islamskie, ale francuskie władze twierdzą, że informację tę trzeba zweryfikować. Tymczasem poszukiwany mężczyzna podejrzany o chęć udania się do Francji, gdzie doszło do ataku terrorystycznego w Paryżu, pojawił się na komisariacie w Antwerpii - powiadomił w piątek rzecznik MSW Francji. O mężczyźnie strona francuska została poinformowana przez belgijskie służby.

"Człowiek, który jest ścigany listem gończym, wydanym przez władze belgijskie, pojawił się na posterunku policji w Antwerpii" na północy Belgii - powiedział agencji AFP rzecznik francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, Pierre-Henry Brandet.

Według Magdaleny Skajewskiej wczoraj późnym wieczorem doszło do przeszukania w mieszkaniu mężczyzny, który wczoraj zaatakował policjantów. - Prezydent Francois Hollande powiedział w wieczornym przemówieniu telewizyjnym, że nie ma wątpliwości, że był to zamach terrorystyczny – mówiła korespondentka Polskiego Radia w Paryżu.

Jak podkreślała Skajewska, wczorajszy atak to była prowokacja. – W niedzielę odbędą się wybory prezydenckie, dlatego fundamentaliści chcieli pokazać Francuzom, że w tak ważnym momencie nie mogą czuć się bezpiecznie. Francuscy eksperci ds. bezpieczeństwa mówią, że nigdy nie jest bezpiecznie na 100 proc. Stan wyjątkowy nadal trwa i środki bezpieczeństwa cały czas są zaostrzone – powiedziała.

W związku ze strzelaniną w Paryżu dwoje kandydatów na prezydenta Francji, Marine Le Pen i Francois Fillon, odwołało zaplanowane na dziś spotkania przedwyborcze. Piątek jest ostatnim dniem kampanii przed niedzielnymi wyborami.

O zdarzeniu mówiła Magdalena Skajewska, specjalna wysłanniczka Polskiego Radia do Paryża oraz francuski korespondent Polskiego Radia Marek Brzeziński.

Polskie Radio24, IAR/dp/tb/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fala terroryzmu we Francji. Zaczęło się od zamachu na "Charlie Hebdo"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 17:00
Mija druga rocznica masakry w redakcji francuskiego tygodnika satyrycznego "Charlie Hebdo". W wyniku ataku islamskich terrorystów zginęło 12 osób. Jak zamach wpłynął na życie publiczne we Francji? O tym w rozmowie z prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, ekspertką ds. Francji ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak na lotnisku Orly w Paryżu. "Mężczyzna był radykałem"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 13:58
Francuskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły w sobotę na międzynarodowym lotnisku Paryż-Orly mężczyznę, który zrabował broń żołnierzowi - poinformowało MSW. Nikt inny nie został ranny. Po incydencie lotnisko zostało ewakuowane, a ruch lotniczy wstrzymany. – Najprawdopodobniej mamy tu do czynienia z osobą, która miała powiązania ze strukturami ISIS we Francji. Wiemy o tym mężczyźnie jako o radykale, który znajdował się na listach i był członkiem szerszej siatki – mówił w audycji Gorąca Planeta dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. terroryzmu z Collegium Civitas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atak w Paryżu: "Takie incydenty mogą nasilać się tuż przed wyborami prezydenckimi"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 15:45
Ewakuacja lotniska Orly Sud w stolicy Francji Paryżu. Zastrzelony został napastnik, który ukradł pistolet maszynowy żołnierzowi na terenie portu lotniczego. Na miejscu trwa operacja policyjna, przyjechali również saperzy, którzy sprawdzali czy nie ma ładunków wybuchowych. Według rzecznika francuskiego MSW, nikt nie ucierpiał  w wyniku zdarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ISIS publikuje instrukcje dla swoich zwolenników

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 11:41
Państwo Islamskie w rozpowszechnianym za pomocą internetu propagandowym materiale wideo wzywa islamistów w Niemczech do ataków na policjantów przy użyciu noża. Jak podaje niemiecki dziennik "Hamburger Abendblatt", zamieszczony w sieci film jest szczegółową instrukcją dla morderców. Nagranie zatytułowane "Atakujcie ich" pokazuje proste metody ataku za pomocą noża, możliwe do przeprowadzenia dla każdego - przytacza redakcja ocenę policyjnego eksperta. O materiale mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń