Londyn: Ciężarówka wjechała w ludzi. Policja: jedna ofiara, są ranni

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 05:25
Jedna osoba nie żyje, a dziesięć zostało rannych po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek samochód wjechał w grupę muzułmanów w północno-wschodnim Londynie - poinformowała policja. - Po ataku zatrzymano 48-letniego mężczyznę - informuje londyńska policja w wydanym komunikacie. O incydencie mówili w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dąbrowski i ekspert ds. bezpieczeństwa Krzysztof Kubiciel.
Audio
  • 19.06.2017 Samochód wjechał w ludzi w Londynie. Relacja jednego ze świadków: widziałem duży tłum ludzi na ulicy. Gdy półciężarówka stała na światłach, doszli kolejni. Gdy ruszyła skierowała się ku wejściu do meczetu.. Świątynię właśnie opuszczali ludzie. Wychodziły rodziny, inni ludzie, myślę, że to oni mogli stać się ofiarami, także dzieci
  • 19.06.17 Adam Dąbrowski o incydencie w Londynie.
  • 19.06.17 Krzysztof Kubiciel o incydencie w Londynie.
  • 19.06.17 Dr Jacek Raubo o zamachu w Londynie
Policja zabezpiecza miejsce zdarzenia w dzielnicy  Fisbury Park
Policja zabezpiecza miejsce zdarzenia w dzielnicy Fisbury ParkFoto: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA /PAP

- Po ataku w Londynie został zatrzymany 48-letni mężczyzna. Pojawiają się doniesienia mówiące o tym, że był to człowiek o białym kolorze skóry. Rada Muzułmanów Brytyjskich zdążyła już opublikować oświadczenie, w którym czytamy, że jest to najbardziej - jak dotąd - jaskrawy przejaw islamofobii na Wyspach – powiedział Adam Dąbrowski.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w dzielnicy Finsbury Par w Londynie półciężarówka wjechała w przechodniów. Sprawca został schwytany przez świadków, a następnie zatrzymany przez policję. W wyniku incydentu jedna osoba zmarła a kilka zostało rannych.

- Nienawiść i zło nie zwycięży - powiedziała premier Wielkiej brytanii po posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego COBRA, odnosząc się do nocnego incydentu w Londynie.

Jak podkreślił Adam Dąbrowski, policja traktuje to jako potencjalne wydarzenie o charakterze terrorystycznym, chociaż burmistrz Londynu wydał krótkie oświadczenie na Twitterze, w którym nazywa to wydarzenie terrorystycznym już wprost.

- Policja nie ujawnia żadnych informacji na ten temat, ale pojawiają się doniesienia mówiące o tym, że był to człowiek o białym kolorze skóry. Na razie policja, służby i politycy oficjalnie nie potwierdzają czy był to atak terrorystyczny – wyjaśnił korespondent.


Krzysztof Kubiciel, foto: PJ Krzysztof Kubiciel, foto: PJ

Krzysztof Kubiciel podkreślił z kolei, że poziom obawy o życie i zdrowie swoje i bliskich jest już w Londynie bardzo wysoki. - Zdarzeń tego typu jest już tak dużo, że straciliśmy nad tym kontrolę statystyczną. Dzieje się to podczas meczów, koncertów itd. Miejsca są bardzo różne i to powoduje, że atmosfera napięcia narasta i na tym gruncie rodzą się takie postawy jak w dniu dzisiejszym – stwierdził gość. Zaznaczył, że nie wiadomo czy było to samoistnie zaplanowane czy stoi za tym jakaś grupa. - Akcja rodzi reakcję – dodał.

W Polskim Radiu 24 sprawę komentował również dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jak podkreślał, w kontekście ostatniego zamachu, duże znaczenie miał zarówno cel, jak i miejsce ataku. – To może być sprawdzenie się scenariusza, opisywanego przez terrorystów, który zakłada powstanie spirali przemocy. Ma ona polegać na przeprowadzaniu zamachów i wywoływaniu akcji odwetowych. W ten sposób społeczeństwo będzie coraz bardziej spolaryzowane – mówił ekspert ds. terroryzmu. 


Dr Jacek Raubo, foto: PJ Dr Jacek Raubo, foto: PJ

Polskie Radio 24/pr

______________________ 

Data emisji: 19.06.17

Godzina emisji: 7:18, 10:35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„W ciągu ostatniego czasu udało się zapobiec ok. 500 zamachom w Wielkiej Brytanii”

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 11:29
- Theresa May stwierdziła w sposób jednoznaczny, że w Wielkiej Brytanii było zbyt wiele tolerancji dla ekstremizmu. O ile do tej pory debata była zdominowana przez wersję politycznej poprawności - która nie pozwala niekiedy nazywać rzeczy po imieniu - to jej niedzielne oświadczenie uznawane jest za przełomowe – powiedział w Polskim Radiu 24 specjalny wysłannik Polskiego Radia w Londynie Dariusz Rosiak. O tragicznym wydarzeniu w stolicy Wielkiej Brytanii mówili także ekspert ds. terroryzmu Krzysztof Kubiciel, Wojciech Cegielski (IAR) i korespondent Polskiego Radia Adam Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania po zamachach. Theresa May w ogniu krytyki

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 14:21
Ataki terrorystyczne, do których doszło w Londynie to problem nie tylko bezpieczeństwa, ale także bieżącej polityki. W czwartek odbędą się bowiem w Wielkeij Brytanii wybory parlamentarne. W ogniu krytyki jest premier Theresa May. Zarzuca się jej m.in. to, że w poprzednich latach, jako szefowa ministerstwa spraw wewnętrznych, miała obcinać środki na walkę z terroryzmem. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 specjalny wysłannik Polskiego Radia w Londynie Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamach w Londynie. „Przyczyną wieloletnia poprawność polityczna”

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 08:19
Brytyjska policja zidentyfikowała dwóch spośród trzech sprawców sobotniego zamachu w Londynie. Jeden z nich to 27-letni obywatel brytyjski urodzony w Pakistanie. Drugi to 30-letni obywatel Maroka i Libii. Obydwaj mieszkali we wschodniej części Londynu. O ataku w stolicy Wielkiej Brytanii mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Wróbel, szef Stowarzyszenia Great Poland w Londynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Szewko: Wielka Brytania "hodowała" sobie terrorystów

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:48
– Wielka Brytania „hodowała” sobie terrorystów przez lata, oni byli całkowicie bezkarni – komentował w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa. Brytyjska policja ujawniła w poniedziałek nazwiska dwóch z trzech zamachowców, którzy przeprowadzili zamach na London Bridge. Jeden z nich powiązany był z tzw. Państwem Islamskim.
rozwiń zwiń