Francja: podział na lewicę i prawicę załamał się całkowicie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 20:21
W ciągu dwóch miesięcy nastąpiła zmiana władzy we Francji – w wyborach prezydenckich i parlamentarnych triumfował Emmanuel Macron i jego partia En Marche. Sytuacja we Francji mówi nam wiele o duchowej kondycji Zachodu. O aspekcie kulturowym przemian nad Sekwaną mówił w Polskim Radiu 24 Wawrzyniec Rymkiewicz, filozof i redaktor naczelny kwartalnika "Kronos".
Audio
  • 01.07.2017 Wawrzyniec Rymkiewicz: „We Francji załamała się cała scena polityczna, z która mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dwustu lat”.
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/Thibault Camus

Jak podkreślał Wawrzyniec Rymkiewicz, na wydarzenie we Francji trzeba patrzeć w szerokiej perspektywie. – We Francji stała się rzecz niesamowita – załamała się cała scena polityczna, z która mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich dwustu lat. Podział na lewicę i prawicę załamał się całkowicie. Dawni kontrrewolucjoniści mówią językiem republikańskim i reprezentują interesy ludu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Według filozofa nowoczesność podważa reguły natury ludzkiej i otwiera drogę do chaosu i wojny. – Według paryskiego historyka i psychoanalityka Pierre’a Legendre’a najważniejszym pojęciem dla człowieka jest wytyczenie granicy. Człowiek musi się wyodrębnić, tak jak dziecko oddziela się od matki, by odpowiedzieć na pytanie kim jestem? Jeśli człowiek nie jest w stanie wytyczyć granicy i odpowiedzieć na to pytanie, to zaczyna zabijać – mówił Rymkiewicz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 01.07.2017

Godzina emisji: 19:06


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory we Francji: fenomen Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 16:01
Francuzi wybierają nowy skład Zgromadzenia Narodowego. To już czwarte głosowanie w ostatnich dwóch miesiącach i czwarte, które ma wygrać Emmanuel Macron. – Macron choć nie ma dużego doświadczenia politycznego, odznacza się barometrem, instynktem i nosem politycznym oraz rozumie aspiracje dzisiejszego społeczeństwa francuskiego – mówił w Gorącym Temacie Marcin Darmas (Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przywódcy V4 po spotkaniu z prezydentem Francji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 14:25
To była merytoryczna dyskusja na trudne tematy. Tak wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański zrelacjonował spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. W Świecie w Południe komentarz Andrzeja Talagi z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Dnia: Deficyt solidarności w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 18:32
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że "niektórzy wschodnioeuropejscy przywódcy zdradzają Europę i zajmują się wyłącznie rozdzielaniem pieniędzy, bez respektowania europejskich wartości". Jego słowa komentowali w Debacie Dnia dr Bartosz Rydliński (UKSW) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
rozwiń zwiń