USA wycofują się z UNESCO. "za antyizraelskie uprzedzenia"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 20:42
Stany Zjednoczone wycofują się z UNESCO. Amerykański Departament Stanu wydał oświadczenie, w którym tłumaczy tę decyzję uprzedzeniami organizacji wobec Izraela. O decyzji w tej sprawie opowiadał w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Audio
  • 12.10.2017 USA wycofują się z UNESCO. Relacja Marka Wakuskiego
Siedziba UNESCO,
Siedziba UNESCO,Foto: PAP/EPA/YOAN VALAT

„Ta decyzja nie była łatwa. Odzwierciedla ona zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych opieszałością w przeprowadzeniu fundamentalnej reformy tej organizacji i kontynuacją antyizraelskich uprzedzeń w ramach UNESCO” - czytamy w komunikacie. Departament Stanu poinformował, że Stany Zjednoczone przyjmą rolę stałego obserwatora przy tej organizacji i że będą oferować jej swoje opinie i rady. Decyzja wejdzie w życie z końcem 2018 roku - mówił w PR24 Marek Wałkuski.
UNESCO jest agendą ONZ zajmującą się edukacją, nauką i kulturą. Znana jest między innymi z ogłaszania różnego rodzaju zabytków miejscami światowego dziedzictwa. W czerwcu UNESCO ogłosiło sporny rejon Hebronu Miejscem Palestyńskiego Dziedzictwa Światowego. 

Polskie Radio 24,IAR

Zobacz więcej na temat: UNESCO USA Izrael
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Za kulisami UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 18:57
Organizacja Narodów Zjednoczonych działa na wielu polach życia społecznego. W jej strukturach działają instytucje odpowiedzialne za międzypaństwową współpracę w różnych dziedzinach. Jedną z nich jest UNESCO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izraelsko-amerykański pat

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 21:36
Choć Benjamin Netanjahu wycofał się ze swoich słów o tym, że za jego kadencji nie powstanie państwo palestyńskie, to nie zanosi się, by te działania miały ocieplić relacje między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi. Kwestia rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie dzieli przywódców obu państw, a wystąpienie Netanjahu w Kongresie podczas izraelskiej kampanii wyborczej jeszcze bardziej poróżniło polityków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak powstrzymać konflikt izraelsko-palestyński?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 21:55
Starcia izraelsko-palestyńskie nie ustają. W zamachu koło Hebronu śmierć poniosło dwóch Palestyńczyków. Wcześniej zginęło dwóch Izraelczyków na Zachodnim Brzegu Jordanu. – Prędzej słoń przejdzie przez ucho igielne aniżeli nastąpi trwały pokój pomiędzy Izraelem i Palestyńczykami – powiedział w Świecie w Powiększeniu dr Jan Bury, specjalista ds. Bliskiego Wschodu z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń