Trwają rozmowy koalicyjne w Niemczech. „Trudno będzie o kompromis”

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 16:00
Liderzy bloku chadeckiego CDU/CSU i SPD - Angela Merkel, Horst Seehofer i Martin Schulz - uzgodnili techniczne szczegóły zapowiedzianej na niedzielę pierwszej tury rozmów sondażowych o utworzeniu koalicji rządowej. Czy zapowiedziana debata przybliży niemieckich polityków do utworzenia rządowej koalicji?
Audio
  • 06.01.18 Michał Kędzierski: „Niemieckim politykom trudno będzie wypracować koalicyjny kompromis (…)”.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: TOBIAS SCHWARZ/AFP/EASTNEWS

„Uważam, że przygotowaliśmy solidny fundament pod rozmowy sondażowe” - powiedział przewodniczący SPD Martin Schulz dziennikarzom po zakończeniu rozmów. Michał Kędzierski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych podkreślił, że największym wyzwaniem stojącym przed zawiązaniem koalicji będzie znalezienie dla niej politycznego poparcia.

– Zarówno wśród chadeków, jak i socjaldemokratów koalicja jest mocno kontrowersyjna i niechciana. Główną kością niezgody jest polityka migracyjna, która oddala obydwie strony od współpracy. Chadecy kładą nacisk na jej zaostrzenie, w przeciwieństwie do socjaldemokratów. Ci również wychodzą z propozycjami dużych inwestycji w infrastrukturę, oświatę i służbę zdrowia, co budzi sprzeciw chadeków. Trudno będzie znaleźć kompromis – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Pomimo upływu ponad trzech miesięcy od wyborów parlamentarnych Niemcy nadal nie mają nowego rządu. Po fiasku rozmów z FDP i Zielonymi w listopadzie chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Socjaldemokraci deklarowali początkowo wolę przejścia do opozycji, zmienili jednak zdanie pod wpływem sugestii prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Eksperci uważają, że nowy rząd powstanie nie wcześniej niż w marcu.

__________________ 

PAP/Polskie Radio 24/db

Data emisji: 06.01.17

Godzina emisji: 15:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak