Raport o tajnych więzieniach CIA ujawniony

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 21:51
Podtapianie, poniżanie, pozbawianie snu, wystawianie na chłód. Między innymi takie metody, w latach 2002-2007, miały stosować amerykańskie służby specjalne podczas przesłuchań więźniów z Al.-Kaidy. Informacje te zostały przedstawione w specjalnym raporcie komisji Senatu USA w sprawie więzień CIA.
Audio
  • 14.12.14 Steven Watt: „Tajne więzienia CIA były kryminalnym spiskiem między Stanami Zjednoczonymi i partnerami tego państwa (…)”.
Raport o tajnych więzieniach CIA ujawniony
Foto: flickr/David Nadlan

Dokument wywołał wiele kontrowersji na całym świecie, w tym także w Polsce. Na jego streszczenie czekali obrońcy praw człowieka i prawnicy, którzy reprezentują byłych więźniów tajnych ośrodków przed wymiarem sprawiedliwości.

– Jeden z moich klientów w 2004 roku był w Macedonii, gdzie został aresztowany przez tamtejsze władze na żądanie Stanów Zjednoczonych. Przez 23 dni był przetrzymywany bez możliwości kontaktu z prawnikiem, czy z przedstawicielami ambasady. Macedończycy przekazali go następnie w ręce agentów CIA, którzy pracowali w tajnych ośrodkach przesłuchań. Przewieziono go do więzienia w Afganistanie, gdzie był przetrzymywany przez 6 miesięcy. Krótko po tym Amerykanie zorientowali się, że mają nie tego człowieka, gdyż nastąpiła pomyłka w ustaleniu tożsamości osób – powiedział na antenie PR24 Steven Watt, ekspert American Civil Liberties Union.

Pisarski maraton Amnesty International

W tym roku odbywa się już 14 edycja Maratonu Pisania Listów Amnesty International. Celem akcji jest pisanie apeli do władz oraz listów solidarności do osób, których prawa są łamane. Jedną z nich jest saudyjski bloger Raif Badawi skazany na 10 lat więzienia za wpisy krytykujące władze Arabii Saudyjskiej.

– Mając na myśli stosunki jakie panują w Arabii Saudyjskiej, to najprostszym określeniem dla tego kraju jest państwo totalitarne. Do każdego aspektu życia swoich obywateli władze podchodzą w sposób totalny. Wykładnią regulującą funkcjonowanie społeczeństwa są zasady islamu. Doszło do tego, że obywatele nie mogą wygłaszać opinii sprzecznych chociażby z Koranem – podkreśliła Monika Bartoszewicz, arabistka z Centrum Myśli Jana Pawła II.

W audycji poruszono także tematy dotyczące uroczystego zaprzysiężenia Komisji Europejskiej Jean Claude'a Junckera oraz prawdopodobnych scenariuszy reform Unii Europejskiej przez nowych komisarzy.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Katarzyny Gizińskiej!

PR24/Damian Bielecki

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także