Zamach w Bangkoku

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 21:40
W poniedziałkowym zamachu w stolicy Tajlandii zginęło ponad 20 osób, a ponad 120 zostało rannych. Tymczasem, dzień później w mieście znów doszło do eksplozji. Tym razem obyło się bez ofiar. – Istnieje wiele hipotez dotyczących tego, kto stoi za atakami – mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Brona, ekspert ds. Dalekiego Wschodu z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • 18.08.15 Adrian Brona: „Za zamach mogą być odpowiedzialni muzułmańscy separatyści z południa kraju”.
Zdjęcie ilustracyjne, EPANARONG SANGNAK
Zdjęcie ilustracyjne, EPA/NARONG SANGNAK

– Za zamach mogą być odpowiedzialni muzułmańscy separatyści z południa kraju. Jednak ta opcja jest na razie wykluczana, ponieważ zazwyczaj prowadzą oni walkę na terenie, który chcą wyzwolić. Spekuluje się także o tym, że zamach może być pokłosiem wydalenia z Tajlandii ponad 100 Ujgurów – wskazywał w Polskim Radiu 24 Adrian Brona.

Ujgurzy są muzułmańską mniejszością narodową, zamieszkującą chiński region Sinciang. Jak podkreślał Adrian Brona, wybuch w Bangkoku miał miejsce w punkcie odwiedzanym często właśnie przez turystów z Państwa Środka.

Ekspert ds. Dalekiego Wschodu z Centrum Studiów Polska-Azja zaznaczył w Polskim Radiu 24, że mało prawdopodobne jest, by zamach w stolicy Tajlandii przeprowadziła Al-Kaida czy Państwo Islamskie. –Te organizacje bardzo szybko przyznają się zorganizowania zamachu. W tym przypadku nadal nie wiadomo, kto stoi za atakiem – wyjaśniał gość Polskiego Radia 24.  

Adrian Brona w Świecie w Powiększeniu mówił także o problemach Chin. Oprócz kłopotów gospodarczych – w ostatnich dniach waluta Państwa Środka notowała rekordowe spadki – w porcie Tiencin doszło do serii wybuchów, w których zginęło ponad 100 osób. 

W I części audycji rozmowa z Wojciechem Cegielskim, korespondentem Polskiego Radia, który przygląda się konferencji „World Science Conference” w Jerozolimie.

Gospodarzem programu był Jarosław Kociszewski.

Polskie Radio 24/mp/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak