X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

25 lat po zjednoczeniu Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 21:06
Czy zjednoczenie Niemiec, które miało miejsce 3 października 1990 roku, powiodło się politycznie, społecznie, gospodarczo i mentalnie? O to pytaliśmy gości Poniedziałkowego Atlasu Politycznego: Corneliusa Ochmanna (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej), Piotra Jendroszczyka (Rzeczpospolita) i dra Aleksandra Gubrynowicza (Instytut Studiów Polityczny PAN).
Audio
  • 05.10.15 Cornelius Ochmann: „Politycznie i społecznie naród niemiecki jest już zintegrowany. Jedynie na syntezę mentalną potrzeba jeszcze trochę czasu (…)”.
Prezydent Niemiec Joachim Gauck podczas przemówienia we Frankfurcie nad Menem z okazji 25. Rocznicy Zjednoczenia Niemiecfot.PAPEPARALPH ORLOWSKI
Prezydent Niemiec Joachim Gauck podczas przemówienia we Frankfurcie nad Menem z okazji 25. Rocznicy Zjednoczenia Niemiec/fot.PAP/EPA/RALPH ORLOWSKI

Po 41 latach RFN i NRD połączyły się w jedno państwo – Republikę Federalną Niemiec. Zdaniem gości Polskiego Radia 24, zjednoczenie to było dobrym krokiem w historii Niemiec. Dzisiaj widać bowiem wyrównanie poziomu ekonomicznego "Osti i Westi", jednak są tam obecne jeszcze różnice mentalne.

– To zjednoczenie udało się. Jedynie na syntezę mentalną potrzeba trochę czasu. Politycznie i społecznie naród niemiecki jest już zintegrowany – stwierdził Cornelius Ochmann.

– Tylko starsze pokolenie nie jest zadowolone z tego, co straciło. Ponadto naród byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej nadal jest jeszcze inny. Generalnie jednak widać, że byłe NRD i RFN zrównały się ekonomicznie i społecznie – przyznał red. Piotr Jendroszczyk.

Dr Aleksander Gubrynowicz zauważył w Polskim Radiu 24 jednak jeszcze inny podział we współczesnych Niemczech: na północ-południe.

– Demografowie coraz częściej wskazują, że ta oś zaczyna się przekręcać z osi wschodnio-zachodniej na południowo-północną – powiedział gość Poniedziałkowego Atlasu Politycznego.

Więcej o zjednoczeniu Niemiec z całym programie.

Audycję prowadził Grzegorz Dobiecki.

Polskie Radio 24/dds

 

Zobacz więcej na temat: Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także