25 lat po zjednoczeniu Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 21:06
Czy zjednoczenie Niemiec, które miało miejsce 3 października 1990 roku, powiodło się politycznie, społecznie, gospodarczo i mentalnie? O to pytaliśmy gości Poniedziałkowego Atlasu Politycznego: Corneliusa Ochmanna (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej), Piotra Jendroszczyka (Rzeczpospolita) i dra Aleksandra Gubrynowicza (Instytut Studiów Polityczny PAN).
Audio
  • 05.10.15 Cornelius Ochmann: „Politycznie i społecznie naród niemiecki jest już zintegrowany. Jedynie na syntezę mentalną potrzeba jeszcze trochę czasu (…)”.
Prezydent Niemiec Joachim Gauck podczas przemówienia we Frankfurcie nad Menem z okazji 25. Rocznicy Zjednoczenia Niemiecfot.PAPEPARALPH ORLOWSKI
Prezydent Niemiec Joachim Gauck podczas przemówienia we Frankfurcie nad Menem z okazji 25. Rocznicy Zjednoczenia Niemiec/fot.PAP/EPA/RALPH ORLOWSKI

Po 41 latach RFN i NRD połączyły się w jedno państwo – Republikę Federalną Niemiec. Zdaniem gości Polskiego Radia 24, zjednoczenie to było dobrym krokiem w historii Niemiec. Dzisiaj widać bowiem wyrównanie poziomu ekonomicznego "Osti i Westi", jednak są tam obecne jeszcze różnice mentalne.

– To zjednoczenie udało się. Jedynie na syntezę mentalną potrzeba trochę czasu. Politycznie i społecznie naród niemiecki jest już zintegrowany – stwierdził Cornelius Ochmann.

– Tylko starsze pokolenie nie jest zadowolone z tego, co straciło. Ponadto naród byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej nadal jest jeszcze inny. Generalnie jednak widać, że byłe NRD i RFN zrównały się ekonomicznie i społecznie – przyznał red. Piotr Jendroszczyk.

Dr Aleksander Gubrynowicz zauważył w Polskim Radiu 24 jednak jeszcze inny podział we współczesnych Niemczech: na północ-południe.

– Demografowie coraz częściej wskazują, że ta oś zaczyna się przekręcać z osi wschodnio-zachodniej na południowo-północną – powiedział gość Poniedziałkowego Atlasu Politycznego.

Więcej o zjednoczeniu Niemiec z całym programie.

Audycję prowadził Grzegorz Dobiecki.

Polskie Radio 24/dds

 

Zobacz więcej na temat: Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także