Chiny przyszłością Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 21:36
Prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczął kilkudniową wizytę w Państwie Środka. Jej głównym celem jest szczyt krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. – Warszawa potrzebuje nowego otwarcia politycznego i gospodarczego w relacjach z Pekinem – oceniał w Polskim Radiu 24 Jacek Bartosiak, publicysta „Nowej Konfederacji”.
Audio
  • 23.11.15 Jacek Bartosiak: „Chiny tworzą nowy Jedwabny Szlak. Polska ma w nim do odegrania ważną, geograficzną rolę”.
Prezydent RP Andrzej Duda i zastępca sekretarza generalnego urzędu miasta Szanghaj Xu Yibo na otwarciu Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju
Prezydent RP Andrzej Duda i zastępca sekretarza generalnego urzędu miasta Szanghaj Xu Yibo na otwarciu Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w SzanghajuFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, obecnie Chiny są gospodarczym supermocarstwem. Państwo Środka pod względem parytetu siły nabywczej prześcignęło już Stany Zjednoczone. W ocenie Jacka Bartosiaka, w przyszłości dla Pekinu ważnym partnerem może być Warszawa.

– Chiny tworzą nowy Jedwabny Szlak. Polska ma w nim do odegrania ważną, geograficzną rolę. Szlaki lądowe z Państwa Środka do Europy Zachodniej muszą biec przez Europę Środkowo-Wschodnią, w szczególności przez nasz kraj. Przez Polskę omija się bowiem Karpaty – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 publicysta.

Jacek Bartosiak zauważył w Świecie w Powiększeniu, że Chiny poprzez budowanie swoich wpływów w Europie uderzają pośrednio w Stany Zjednoczone. – Pekin ma nadwyżki kapitału. Jednak zamiast kupować obligacje USA - co wzmocniłoby dolara, którego osłabienie w obrocie międzynarodowym jest celem Chin - Państwo Środka woli zainwestować w połączenia komunikacyjne z Europą – wskazywał ekspert ds. międzynarodowych.

– W ten sposób chińskie firmy i tamtejszy kapitał będą pracowały w realnej gospodarce, przez co będą oddziaływały geopolitycznie. Znaczenie Chin będzie przesuwało się na Zachód – podkreślał w Polskim Radiu 24 Jacek Bartosiak.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, realizacja projektu może znacząco poprawić sytuację Polski. – Stworzenie nad Wisłą centrum przesyłowego jest przede wszystkim zagrożeniem dla Niemiec, które chciałyby być końcowym punktem szlaku komunikacyjnego. W tym aspekcie to nam jednak sprzyja geografia – zaznaczył ekspert.

– Wykorzystajmy wreszcie nasze położenie geopolityczne. Bądźmy bogatsi od Niemców, chińskie pieniądze nam pomogą – pointował Jacek Bartosiak.

Więcej o szansach rozwoju polskiej gospodarki w oparciu o chiński biznes i wizycie Andrzeja Dudy w Państwie Środka w rozmowie z ekonomistą Markiem Zuberem. Do tematu będziemy także wracać na antenie Polskiego Radia 24.

W II części Świata w Powiększeniu rozmowa z Grzegorzem Walińskim, afrykanistą. Były ambasador RP w Nigerii mówił o sytuacji w tym kraju, m.in. o działalności organizacji terrorystycznej Boko Haram.

W programie także o drugiej turze wyborów prezydenckich w Argentynie. Kto zwycięży? Daniel Scioli – przedstawiciel rządzącego Frontu na rzecz Zwycięstwa czy Mauricio Macri – kandydat opozycji? O tym w rozmowie z dr Alicją Fijałkowską z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.

Gospodarzem Świata w Powiększeniu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także