X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chiny przyszłością Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 21:36
Prezydent Polski Andrzej Duda rozpoczął kilkudniową wizytę w Państwie Środka. Jej głównym celem jest szczyt krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Chin. – Warszawa potrzebuje nowego otwarcia politycznego i gospodarczego w relacjach z Pekinem – oceniał w Polskim Radiu 24 Jacek Bartosiak, publicysta „Nowej Konfederacji”.
Audio
  • 23.11.15 Jacek Bartosiak: „Chiny tworzą nowy Jedwabny Szlak. Polska ma w nim do odegrania ważną, geograficzną rolę”.
Prezydent RP Andrzej Duda i zastępca sekretarza generalnego urzędu miasta Szanghaj Xu Yibo na otwarciu Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w Szanghaju
Prezydent RP Andrzej Duda i zastępca sekretarza generalnego urzędu miasta Szanghaj Xu Yibo na otwarciu Polsko-Chińskiego Forum Gospodarczego w SzanghajuFoto: PAP/Jacek Turczyk

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, obecnie Chiny są gospodarczym supermocarstwem. Państwo Środka pod względem parytetu siły nabywczej prześcignęło już Stany Zjednoczone. W ocenie Jacka Bartosiaka, w przyszłości dla Pekinu ważnym partnerem może być Warszawa.

– Chiny tworzą nowy Jedwabny Szlak. Polska ma w nim do odegrania ważną, geograficzną rolę. Szlaki lądowe z Państwa Środka do Europy Zachodniej muszą biec przez Europę Środkowo-Wschodnią, w szczególności przez nasz kraj. Przez Polskę omija się bowiem Karpaty – wyjaśniał w Polskim Radiu 24 publicysta.

Jacek Bartosiak zauważył w Świecie w Powiększeniu, że Chiny poprzez budowanie swoich wpływów w Europie uderzają pośrednio w Stany Zjednoczone. – Pekin ma nadwyżki kapitału. Jednak zamiast kupować obligacje USA - co wzmocniłoby dolara, którego osłabienie w obrocie międzynarodowym jest celem Chin - Państwo Środka woli zainwestować w połączenia komunikacyjne z Europą – wskazywał ekspert ds. międzynarodowych.

– W ten sposób chińskie firmy i tamtejszy kapitał będą pracowały w realnej gospodarce, przez co będą oddziaływały geopolitycznie. Znaczenie Chin będzie przesuwało się na Zachód – podkreślał w Polskim Radiu 24 Jacek Bartosiak.

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, realizacja projektu może znacząco poprawić sytuację Polski. – Stworzenie nad Wisłą centrum przesyłowego jest przede wszystkim zagrożeniem dla Niemiec, które chciałyby być końcowym punktem szlaku komunikacyjnego. W tym aspekcie to nam jednak sprzyja geografia – zaznaczył ekspert.

– Wykorzystajmy wreszcie nasze położenie geopolityczne. Bądźmy bogatsi od Niemców, chińskie pieniądze nam pomogą – pointował Jacek Bartosiak.

Więcej o szansach rozwoju polskiej gospodarki w oparciu o chiński biznes i wizycie Andrzeja Dudy w Państwie Środka w rozmowie z ekonomistą Markiem Zuberem. Do tematu będziemy także wracać na antenie Polskiego Radia 24.

W II części Świata w Powiększeniu rozmowa z Grzegorzem Walińskim, afrykanistą. Były ambasador RP w Nigerii mówił o sytuacji w tym kraju, m.in. o działalności organizacji terrorystycznej Boko Haram.

W programie także o drugiej turze wyborów prezydenckich w Argentynie. Kto zwycięży? Daniel Scioli – przedstawiciel rządzącego Frontu na rzecz Zwycięstwa czy Mauricio Macri – kandydat opozycji? O tym w rozmowie z dr Alicją Fijałkowską z Centrum Studiów Latynoamerykańskich UW.

Gospodarzem Świata w Powiększeniu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/mp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także