Wybory parlamentarne w Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 21:35
W niedzielę w Wenezueli odbywają się wybory parlamentarne. Według sondaży po raz pierwszy od 16 lat faworytem jest opozycja wobec prezydenta kraju Nicolasa Maduro. Jej liderzy są przekonani, że czeka ich zwycięstwo lub wielkie wyborcze fałszerstwo. Na temat obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej w Wenezueli rozmawialiśmy w audycji Świat w powiększeniu.
Audio
  • 06.12.15 dr Paweł Zerka: „Wenezuelę można określić mianem narkopaństwa (…)”.
Opozycja liczy, że odniesie miażdżące zwycięstwo - ludzie już bowiem mają dość gospodarczego kryzysu. Na zdjęciu wiec poparcia w Caracas dla opozycyjnej Jedności Demokratycznej (MUD)fot.PAPEPAMIGUEL GUTIERREZ
Opozycja liczy, że odniesie miażdżące zwycięstwo - ludzie już bowiem mają dość gospodarczego kryzysu. Na zdjęciu wiec poparcia w Caracas dla opozycyjnej Jedności Demokratycznej (MUD)fot.PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ

Wenezuela miała w tym roku wyższą inflację niż Zimbabwe, a jej gospodarka skurczyła się o rekordowe 10 proc. Mieszkańcy kraju są już zmęczeni trwającym od ponad roku kryzysem. Cukier, mąka, papier toaletowy stały się trudno dostępnymi towarami luksusowymi. Myśli o porażce nie dopuszcza jednak do siebie obecny prezydent.

– Pod względem gospodarczym sytuacja w Wenezueli jest fatalna. Podobnie rzecz się tyczy kwestii bezpieczeństwa. Wenezuela jest drugim krajem na świecie pod względem liczby zabójstw przypadających na jednego mieszkańca. Zajmuje ostatnie miejsce w światowym rankingu praworządności. Natomiast inflacja jest tam najwyższa na świecie i sięga niemal 200 proc. Brakuje też podstawowych artykułów żywnościowych i higienicznych – powiedział dr Paweł Zerka z Fundacji demosEUROPA.

Dr Paweł Zerka przyznał, że sondaże z ostatnich kilku miesięcy pokazują, że opozycja może liczyć nawet na poparcie sięgające 60 proc. – Wenezuelczycy mają już dość dotychczasowej polityki rządzących oraz braku poczucia bezpieczeństwa. Czują, że ich kraj nie może funkcjonować w ten sposób i chcą zmian – dodał.

Ponadto w audycji korespondent Polskiego Radia w Paryżu – Marek Brzeziński – skomentował sondażowe wyniki wyborów regionalnych we Francji. Natomiast dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich omówił znaczenie ropy we współczesnym świecie oraz to, jak ważna jest dla przetrwania organizacji terrorystycznych.

Gospodarzem audycji był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/db

Zobacz więcej na temat: Wenezuela wybory parlamentarne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak