Polityka wschodnia Stanów Zjednoczonych po wyborze Donalda Trumpa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 21:09
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiła Izrael za budowanie osiedli na zachodnim brzegu Jordanii jako sprzeczne z prawem międzynarodowym. Podjęcie tej rezolucji było możliwe dzięki temu, że Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu. O możliwych relacjach Stanów Zjednoczonych z państwami Bliskiego i Dalekiego Wchodu mówili w programie Świat w Powiększeniu dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Mariusz Dąbrowski (Uniwersytet w Białymstoku).
Audio
  • 27.12.16 Dr Agnieszka Bryc i Mariusz Dąbrowski o polityce blisko- i dalekowschodniej Stanów Zjednoczonych
Jak kształtować się będzie polityka wschodnia Stanów Zjednoczonych za kadencji Donalda Trumpa?fot.PAPEPAMICHAEL REYNOLDS
Jak kształtować się będzie polityka wschodnia Stanów Zjednoczonych za kadencji Donalda Trumpa?/fot.PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Jak podkreśliła dr Agnieszka Bryc, Barack Obama opierał politykę bliskowschodnią na założeniu, że Stany Zjednoczone powinny balansować między dotychczasowym sojusznikiem – Izraelem a partnerami arabskimi i że powinny równoważyć wzajemne relacje tych państw.

- Wszystko wskazuje na to, że nowa administracja prezydenta Trumpa będzie się bardzo wyraźnie określała po jednej stronie - po stronie Izraela - często także w kontrowersyjnych kwestiach – zaznaczyła dr Bryc. Jak dodała, z dotychczasowych nominacji wynika, że skomplikuje to nie tylko stosunki Stanów Zjednoczonych z państwami arabskimi, ale przede wszystkim z Islamską Republiką Iranu.

Mariusz Dąbrowski odniósł się z kolei do dalekowschodniej polityki Stanów Zjednoczonych i trwającej wizyty premiera Japonii w Stanach Zjednoczonych. – Po wyborze Donalda Trumpa na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych to premier Japonii rozmawiał z nim jako pierwszy. Premierowi Japonii bardzo na tym zależało – podkreślił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/pr

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 27.12.16

Godzina emisji: 21:33

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Napięcia izraelsko-palestyńskie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 17:55
W ostatnich dniach Izrael całkowicie zamknął dostęp do Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. To odpowiedź ubiegłotygodniowy zamach w Tel Awiwie. W strzelaninie w centrum miasta zginęły cztery osoby, a 16 zostało rannych. O stosunkach izraelsko-palestyńskich w Polskim Radiu 24 mówił Dominik Wach, były obserwator praw człowieka na Zachodnim Brzegu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Izrael rozpoczął kampanię przeciw zagranicznym propalestyńskim aktywistom

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 14:10
– Ta kampania jest de facto skierowana przeciwko wrogom politycznym Benjamin Netanyahu. Najmniej chodzi o porpalestyńskich aktywistów z zagranicy – mówił w audycji Świat w Powiększeniu  Jarosław Kociszewski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Izraelu, dziennikarz Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"USA opuściły Izrael". Pierwsza taka rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ od lat

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2016 13:10
Rada Bezpieczeństwa ONZ, po wstrzymaniu się od głosu przez USA, przyjęła rezolucję domagającą się od Izraela zaprzestania budowy osiedli na okupowanych terytoriach palestyńskich. O sprawie rozmawiali w programie Świat w Południe były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie Mariusz Borkowski i Michał Żakowski z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń