"Decyzja bezwizowego ruchu ma znaczenie historyczne"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 20:01
Parlament Europejski zaakceptował zniesienie wiz dla Gruzinów. – Ta decyzja ma znacznie historyczne, ponieważ Gruzja znalazła się w tej cywilizacji europejskiej, do której od dawna należała jako kraj starej kultury – mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Dawid Kołbaja ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Zielone światło dla Gruzinów na wjazd do Unii Europejskiej komentował również Grzegorz Gromadzki, politolog i niezależny analityk spraw wschodnich.
Audio
  • 04.02.17 Dr Dawid Kołbaja: decyzja bezwizowego ruchu ma znaczenie historyczne
Zdjęcie ilustracyjnefot.flickryoung shanahan
Zdjęcie ilustracyjne/fot.flickr/young shanahan

Jak mówił dr Dawid Kołbaja, zniesienie wiz dla Gruzinów to przede wszystkim docenienie kultury i narodu gruzińskiego.

– Obywatele Gruzji mogą wreszcie połączyć się z rodziną cywilizacji europejskiej. Ta decyzja przybliży wartości i zmiany, które dokonały się w tej części Europy – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Zniesienie wiz to jeden z elementów realizowania idei Partnerstwa Wschodniego. Grzegorz Gromadzki przypominał, że była to jedna z zachęt dla państw Europy Wschodniej, żeby przystąpiły do projektu, który był zainicjowany przez Polskę i Szwecję.

– To była ważna kwestia dla Gruzinów, Ukraińców i Mołdawian. Dotychczas tylko ci ostatni od prawie trzech lat mogą jeździec do Unii Europejskiej bez wiz. Gruzini taką możliwość otrzymają prawdopodobnie pod koniec marca – mówił gość audycji Świat w Powiększeniu.  

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadził Krzysztof Renik.  

Polskie Radio 24/dds

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 04.02.2017

Godzina emisji: 19.33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Gruzińskie Marzenie utrzymało władzę w Gruzji

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 20:08
Według sondażowych wyników wybory parlamentarne w Gruzji wygrała sprawująca władzę partia Gruzińskie Marzenie - Demokratyczna Gruzja. Ugrupowanie uważane za faworyta zdobyło 50,44 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Zjednoczony Ruch Narodowy, który poparło 26,67 proc. obywateli. Wyniki sobotnich wyborów oceniliśmy i podsumowaliśmy w magazynie „Świat w powiększeniu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wyborach w Gruzji. "Nie ma alternatywy dla integracji z Zachodem"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 16:24
Wybory w Gruzji wygrała partia Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja zdobywając ponad 50 proc. głosów. – To nie było wielkie zaskoczenie, że oni wygrali – mówił w Polskim Radiu 24 Konrad Zasztowt, ekspert Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po wyborach. Czy Gruzja utrzyma kierunek na Zachód?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 21:13
W październiku Gruzini głosowali w wyborach parlamentarnych. Większość zdobyła partia Gruzińskie Marzenie. Na drugim miejscu był Zjednoczony Ruch Narodowy, ugrupowanie byłego prezydenta Micheila Saakaszwilego. O sytuacji w Gruzji mówił w Świecie w Powiększeniu Krzysztof Łapiński z sejmowej komisji spraw zagranicznych (PiS), obserwator wyborów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE: Zielone światło dla umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 07:34
Europejscy liderzy doszli do porozumienia ws. umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. W Panoramie Europejskiej ustalania ostatniego w tym roku szczytu przywódców UE komentował Krzysztof Kokoszczyński z portalu „EurActiv.pl”.
rozwiń zwiń