"Prezydent Łukaszenka próbuje balansować między Rosją a Zachodem"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 20:05
Rekordowe 7 godzin i 20 minut trwała konferencja prasowa prezydenta Białorusi w Mińsku. – Prezydent Łukaszenka próbuje utrzymać się na powierzchni grając na dwóch fortepianach – mówiła w audycji Świat w Powiększeniu dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
Audio
  • 05.02.17 Białoruś i Rosja – partnerstwo czy poddaństwo? Gość: dr Agnieszką Bryc
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenkafot.PAPEPANIKOLAI PETROV  POOL
Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka/fot.PAP/EPA/NIKOLAI PETROV / POOL

Aleksander Łukaszenka krytycznie ocenił relacje z Rosją. Podkreślił, że nie widzi potrzeby utworzenia na Białorusi rosyjskiej bazy wojskowej. Zapewnił, że rosyjskie wojska, które przyjadą w tym roku na manewry "Zachód-2017", po zakończeniu ćwiczeń opuszczą Białoruś. Jego zdaniem, wprowadzenie przez Rosję strefy przygranicznej z Białorusią jest politycznym zabiegiem. Czy Łukaszenka obawia się scenariusza, że być może Rosja szykuje się do militarnego rozegrania problemu Białorusi?

– Łukaszenka technicznie obawia się takiego scenariusza, ponieważ wie, że skoro Rosjanie interweniowali w Gruzji w 2008 roku i na Ukrainie, to równie dobrze są w stanie to zrobić na odcinku białoruskim – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszką Bryc.

Podsumowanie szczytu UE

Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych podsumowując zakończony nieformalny szczyt UE na Malcie zaznaczyła, że pokazał on słabość Unii Europejskiej. "Konkluzje z tego szczytu –  zarówno związane ze współpracą ze Stanami Zjednoczonymi, jak i polityką migracyjna – wskazują, że brakuje liderów europejskich, którzy są w stanie przekonać wszystkie 27 państw do spójnej, odważniej i wprowadzającej potrzebne Unii Europejskiej zmiany polityki".  

Całość rozmów do odsłuchania w audycji.

Gospodarzem programu był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 05.02.2017

Godzina emisji: 19.33

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odwilż w relacjach Unia Europejska - Białoruś

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 08:52
Unia przekaże Białorusi 7 milionów euro na centrum dla uchodźców i walkę z nielegalną imigracją. Białoruś znosi wizy dla unijnych obywateli. To kolejne przejawy odwilży na linii Bruksela - Mińsk. O relacjach Unia-Białoruś mówili w audycji Panorama Europejska Paweł Usow, politolog Centrum Analiz i Prognoz Politycznych i Jakub Biernat, TV Biełsat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gruziński minister integracji: Gruzja to także Europa

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 12:47
- By w Gruzji były kontynuowane reformy, Bruksela powinna zaoferować Tbilisi perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej na poziomie politycznym. Nie mamy żadnych iluzji co do jakichś dat czy szybkiego wejścia do UE choć naszym celem jest pełnowartościowe członkostwo we Wspólnocie i NATO – powiedział w Polskim Radiu 24 gruziński minister integracji europejskiej i euroatlantyckiej Wiktor Dolidze.
rozwiń zwiń