Donald Tusk nadal szefem RE. Komentarz europeisty

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 22:00
– Polska chciała pokazać, że jest silnym pomiotem, który ma swoją wizję UE – tak o postawie rządu Beaty Szydło w kwestii wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej mówił dr Kamil Zajączkowski, europeista. Warszawa była jedyną stolicą, która zagłosowała przeciwko byłemu szefowi polskiego rządu.
Audio
  • 9.03.17 Donald Tusk nadal szefem RE. Komentarz europeisty
Donald Tusk wśród europejskich polityków w Brukseli
Donald Tusk wśród europejskich polityków w BrukseliFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

Kandydatura Donalda Tuska została poparta przez 27 krajów Unii Europejskiej podczas trwającego szczytu w Brukseli. Przeciwko zagłosowała jedynie Polska, która już wcześniej zadecydowała, że nie poprze Tuska. Rząd Beaty Szydło chciał, by obecnego szefa RE zastąpił Jacek Saryusz-Wolski, europarlamentarzysta, jeszcze do niedawna związany z Platformą Obywatelską.

– W ten sposób Polska chciała pokazać, że jest silnym pomiotem, który ma swoją wizję UE. Zabrakło jednak wyobraźni, co do konsekwencji – komentował w Polskim Radiu 24 dr Kamil Zajączkowski. – Jest wiele innych miejsc, gdzie Warszawa mogła pokazać swoją wizję. Pod koniec marca, w Rzymie, będą się ważyły losy Unii w kolejnych 10-15 latach. Pytanie, jak tam Grupa Wyszehradzka ma mówić jednym głosem. To nie będzie wiarygodny komunikat – oceniał ekspert z Uniwersytetu Warszawskiego.

Gość Świata w Powiększeniu przypomniał również na naszej antenie, że Donald Tusk nie był wyłącznie „polskim” kandydatem, gdy obejmował swoje obecne stanowisko. – Tusk nie został szefem RE dlatego, że jest Polakiem. O jego wyborze zadecydowało to, że był przedstawicielem całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślał dr Kamil Zajączkowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/mp

Świat w Powiększeniu - więcej audycji o tematyce międzynarodowej

_________________

Data emisji: 9.03.17

Godzina emisji: 19.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bilans kadencji Donalda Tuska. Jakim jest szefem RE?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:20
Wybór Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej był jednomyślny, choć jego kandydatura nie przekonywała początkowo wszystkich w Unii. Grunt miesiącami przygotowywała Angela Merkel, decydujące okazało się jednak wsparcie Davida Camerona. Jak podkreślali komentatorzy, po raz pierwszy Polak zajął tak wysokie stanowisko w strukturach Unii Europejskiej. Jaki jest bilans ostatnich dwóch lat? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Paweł Musiałek z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: nie ma zgody na to, by Donald Tusk ingerował w sprawy wewnętrzne Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 16:55
Unijni przywódcy decydują w Brukseli o wyborze szefa Rady Europejskiej. O pozostanie na tym stanowisku ubiega się Donald Tusk, choć polski rząd chce, by funkcję tę objął Jacek Saryusz-Wolski. – Nie ma zgody na to, by przewodniczący Rady w sposób łamiący zasadę neutralności politycznej, ingerował w wewnętrzne sprawy państwa i atakował demokratycznie wybrany rząd – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 15:00
Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. Decyzję podjęli unijni liderzy na szczycie w Brukseli. Polska sprzeciwiała się jego kandydaturze i zgłosiła własnego kandydata – Jacka Saryusza-Wolskiego. Sprawę w Polskim Radu 24 komentował dr Piotr Zakrzewski, politolog i europeista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Tusk pozostanie szefem RE. „Nie ma zaskoczenia”

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2017 18:14
Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli wybrali Donalda Tuska na drugą, dwuipółletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Przeciwna kandydaturze byłego szefa polskiego rządu była obecna premier, Beata Szydło. W Debacie Dnia sprawę komentowali Piotr Zaremba z tygodnika „wSieci” i Wojciech Przybylski z „Res Publiki”.
rozwiń zwiń