Japonia: księżniczka Mako wybrała miłość

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 20:15
Księżniczka Mako, wnuczka cesarza Akihito, zaręczy się z pochodzącym spoza panującej rodziny Kei Komurą. Media pytają o przyszłość rodziny cesarskiej, której członkowie rezygnują ze swojego statusu. Japoński rząd przyjął w piątek ustawę zezwalającą na abdykację panującego obecnie cesarza Akihito. Termin zmiany władcy przypadnie najprawdopodobniej w grudniu 2018 roku. O rodzinie cesarskiej w Japonii mówił w audycji Świat w Powiększeniu znawca Japonii Mariusz Dąbrowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • 19.05.2017 Mariusz Dąbrowski: „Jest raczej pewne, że następcą tronu będzie książę Naruhito”
Księżniczki Mako (po lewej) i Kako w Pałacu Cesarskim podczas obchodów Nowego Roku, Tokio 2015 r.
Księżniczki Mako (po lewej) i Kako w Pałacu Cesarskim podczas obchodów Nowego Roku, Tokio 2015 r.Foto: Kounosu1 / wikipedia / domena publiczna

Mako jest jednym z czworga wnucząt cesarza Akihito. Będzie pierwszą z nich, która się zaręczy. Jak podkreślał Mariusz Dąbrowski, przypadków zrzeczenia się przynależności do rodziny cesarskiej było już kilka w historii. – Zmieniają się czasy, trzeba jeszcze tylko poczekać na dziedziczność tronu dla kobiet. Kto wie, może demografia wymusi znaczące zmiany. Księżniczka Mako postanowiła założyć rodzinę, zapewne dostanie odprawę po ślubie, a takich przypadków może być więcej – mówił znawca Japonii.

Konieczność zrzeczenia się przynależności do rodziny panującej przyciąga uwagę także ze względu na zmiany szykowane przez japoński rząd ws.  abdykacji cesarza Akihito. Nowe prawo umożliwi obecnemu cesarzowi zrzeczenie się tronu. Według Dąbrowskiego cesarz planuje spokojnie przekazać władzę.

– Na początku Japończycy byli zaskoczeni tą decyzją. W swoim orędziu cesarz ani razu nie użył słowa abdykacja, ale każdy wiedział o co chodzi. Cesarz Japonii pełni tylko funkcje reprezentacyjne, nie może nawet niczego nakazywać politykom. Dlatego po sugerującym orędziu rozpoczęła się procedura i rząd przyjął specustawę. Jest raczej pewne, że następcą tronu będzie jego syn książę Naruhito – wskazywał gość Polskiego Radia 24.

Japonia jest najstarszą monarchią świata. Spośród dotychczasowych 125 cesarzy, mniej więcej połowa abdykowała przed śmiercią. Ostatni raz taki przypadek miał miejsce 200 lat temu, w 1817 roku, kiedy z tronu zrezygnował cesarz Kokaku.

Więcej w całej audycji. W programie także relacja z wyborów prezydenckich w Iranie specjalnego wysłannika Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego.

Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/kk/PAP

 _____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 19:35


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Japonia Iran
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wybory prezydenckie w Iranie. "Liberalny Teheran i konserwatywna prowincja"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 14:17
Irańczycy wybierają prezydenta kraju. Zarówno kampania wyborcza, jak i samo głosowanie to starcie konserwatystów z reformatorami. Głosowanie zdefiniuje przyszłość kraju pod względem jego aktywności na arenie międzynarodowej. Jednak bez względu na wynik eksperci nie przewidują zmian w szeregach konserwatywnych elit rządzących. O wyborach w Iranie mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Andrzej Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń