Kolejny test rakietowy Korei Północnej. "Chcą być uznani za mocarstwo nuklearne"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 20:00
Komunistyczna Północ, pomimo krytyki społeczności międzynarodowej, od początku tego roku regularnie dokonuje testów pocisków balistycznych. Według południowokoreańskich źródeł wojskowych, tym razem testowano rakietę krótkiego zasięgu typu Scud. Przywódcy G7 na swoim ostatnim spotkaniu uznali za priorytetową kwestię Korei Północnej. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim mówił w audycji Świat w Powiększeniu Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Audio
  • 30.05.2017 Oskar Pietrewicz: „Północnokoreański arsenał rakietowy jest ciągle rozwijany i dywersyfikowany”.
Kolejny test rakietowy Korei Połnocnej. Doszło do niego mimo wielu ostrzeżeń i gróźb ze strony społeczności międzynarodowej.
Kolejny test rakietowy Korei Połnocnej. Doszło do niego mimo wielu ostrzeżeń i gróźb ze strony społeczności międzynarodowej. Foto: PAP/EPA/KCNA

Według źródeł południowokoreańskich rakieta została wystrzelona w kierunku wschodnim z rejonu miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej. Przeleciała około 450 km i spadła do morza. Informacje te potwierdziła armia USA. To dwunasta w tym roku próba rakietowa przeprowadzona przez Koreę Północną. Według Oskara Pietrewicza są to rakiety typu radzieckiego, które są stale udoskonalane.

- Koreańczycy pokazali na paradzie swój arsenał, a teraz go testują. Rakieta została udoskonalona o system naprowadzania, który sprawia, że jest bardzo precyzyjna. Można powiedzieć, że są to próby bojowe. Północnokoreański arsenał rakietowy jest ciągle rozwijany i dywersyfikowany – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał ekspert, nadrzędnym interesem władzy w Korei Płn. jest przetrwanie. – W obliczu zagrożeń dla Koreańczyków, czyli tego, co działo się w Afganistanie, Syrii i Iraku, które nie miały potencjału odstraszającego, rozwijanie programu nuklearnego jest traktowane jako straszak. Drugim celem Korei Płn. jest chęć rozpoczęcie negocjacji na własnych warunkach. Chcą być uznani za mocarstwo nuklearne – mówił Pietrewicz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/kk/PAP

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 19:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA nie wykluczają użycia siły wobec Korei Północnej

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 13:00
Sekretarz stanu USA Rex Tilelrson udał się w podróż do Azji. W Tokio, Pekinie i Seulu prowadzi rozmowy na temat współpracy handlowej i bezpieczeństwa. O relacjach Stanów Zjednoczonych z kluczowymi państwami Azji, mówił w programie Świat w Południe dziennikarz TVP Info Rafał Tomański. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja apeluje o powściągliwość w sprawie kryzysu z Koreą Północną

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 20:00
„Korea Płn. stała się problemem, którym musimy się zająć” oświadczył prezydent Donald Trump. Podkreślił, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga. Z kolei władze Rosji zaapelowały do wszystkich stron o powściągliwość w związku z kryzysem wokół Korei Północnej. O napięciu na Półwyspie Koreańskim mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski i dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program rakietowy Korei Północnej. "Mamy do czynienia z niebywałym przyspieszeniem"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 14:25
Korea Północna wystrzeliła w niedzielę pocisk balistyczny, który przeleciał około 800 km i spadł do Morza Japońskiego. Próba rakietowa została potępiona przez nowego prezydenta Korei Płd. Mu Dze Ina i Radę Bezpieczeństwa ONZ. O teście rakietowym Korei Płn. mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń