Sytuacja na Półwyspie Arabskim wciąż napięta

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 20:00
Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiadają nowe sankcje wobec Kataru i stawiają światu ultimatum - współpracujecie z nami albo z Ad-Dauhą. USA i Turcja krytykują natomiast 13-punktowe ultimatum Arabii Saudyjskiej wobec Kataru. Turcja nawet chce zwiększyć swój kontyngent wojskowy w Katarze. O sytuacji na Półwyspie Arabskim mówiła w audycji Świat w Powiększeniu Katarzyna Czupa z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Audio
  • 29.06.2017 Katarzyna Czupa z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych o sankcjach wobec Kataru.
Stolica Kataru Doha
Stolica Kataru DohaFoto: wikipedia.org/CC-BY-SA

Zdaniem gość, sankcje wobec Kataru to dla tego kraju problem, ale nie katastrofa.To jedno z zasobniejszych państw, jego rezerwy to ok. 250 proc. PKB, mają na czym oszczędzać. Ale to duże utrudnienie, bo rosną koszty, jednym z problemów jest Qatar Airways – wskazywała.

Katarzyna Czupa tłumaczyła, że Katar swój obecny status zawdzięcza m.in. pieniądzom i bazie USA na terytorium kraju. Trzecim czynnikiem jest także prowadzona od kilku lat polityka władz. – Staranie, by zbudować własną pozycję na arenie międzynarodowej i w regionie, o to się rozbiło. To próba podporzadkowania Kataru przez Arabię Saudyjską, bo stal się krnąbrnym sąsiadem dla monarchii sąsiedzkich – podsumowała. 

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Michał Strzałkowski.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 19:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Kolejne kraje zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 20:30
Kraje Bliskiego Wschodu przyłączają się do bojkotu Kataru. Po tym jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały stosunki dyplomatyczne z Dohą, w sumie decyzję taką podjęło siedem państw. Ma to być protest wobec rzekomego wspierania terroryzmu przez Katar. Władze tego kraju twierdzą z kolei, że to decyzja niesprawiedliwa i oparta na fałszywych informacjach. Sytuację w audycji Świat w Powiększeniu komentował Jan Natkański, wieloletni ambasador w krajach arabskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kryzys w Zatoce Perskiej wszedł w fazę uspokojenia"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 20:41
– Sankcje zostały nałożone, stanowiska wygłoszone, przyszedł czas na rozmowy i dopasowanie się, które pozwoli wszystkim stronom wyjść z twarzą – mówił w Świecie w Powiększeniu o kryzysie w Zatoce Perskiej ekspert ds. Bliskiego Wschodu Michał Wojnarowicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
rozwiń zwiń