Francja: Ekspertka o założeniach polityki Macrona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 21:31
Prezydent Francji podczas wspólnego posiedzenia obu izb parlamentu przedstawił główne założenia swej polityki. W Świecie w Powiększeniu komentarz prof. Małgorzaty Molędy-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • 04.07.17 Francja: Ekspertka o założeniach polityki Macrona
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/ERIC FEFERBERG / POOL

Główne tematy półtoragodzinnego wystąpienia Emmanuela Macrona to sprawy wewnętrzne, reforma rynku pracy, ograniczenie biurokracji, uproszczenie procedur, ułatwienia inwestycji gospodarczych, edukacja, reforma wymiaru sprawiedliwości i kultura oraz kwestie zewnętrzne – pokoju na świecie, walki z terroryzmem, także poza granicami Francji, i budowy silnej Europy.

Wystąpienie Emmanuela Macrona miało miejsce w Wersalu. Jak podkreślała w Polskim Radiu 24 prof. Małgorzata Molęda-Zdziech, nie jest to fakt bez znaczenia. – Macron chce odbudować pozycję prezydenta w Francji. Wizerunek urzędu został nadwyrężony skandalami Nicolasa Sarkozy’ego, a także prezydenturą Francoisa Hollande’a, który był pozbawiony osobowości – mówiła gość PR24.

Prezydent Macron mówił też o wysuwanych żądaniach zniesienia w kraju stanu wyjątkowego, który jego przeciwnicy uważają za zamach na swobody obywatelskie. W ocenie prof. Małgorzaty Molędy-Zdziech, stan wyjątkowy we Francji niebawem zostanie zniesiony. – Po prostu traci on swoją funkcję. Stan wyjątkowy został wprowadzony w 2015 roku, trwa już niemal dwa lata. Francuzi przestali się przejmować restrykcjami – komentowała ekspertka. 

W Wersalu, gdzie w poniedziałek zebrał się Kongres, zabrakło około dwudziestu deputowanych skrajnej lewicy – ugrupowania Jean-Luca Melenchona i komunistów, a także pojedynczych posłów Zielonych i centrystów.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/IAR

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 04.07.17

Godzina emisji: 19.35


 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ostatni dzień urzędowania Francoisa Hollande'a. Bilans prezydentury

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 09:20
W Pałacu Elizejskim odbędzie się ceremonia objęcia władzy przez Emmanuela Macrona. Jest to okazja do podsumowania 5-letniej kadencji prezydenta Francaisa Hollande’a. Pokusił się o nią Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: Emmanuel Macron zapowiedział głębokie reformy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 10:32
Po wyborach we Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że będzie wykorzystywał swoją bezwzględną większość do przeprowadzenia w kraju głębokich reform. Mają one dotyczyć m.in. zmian w systemie emerytalnym - połączenia prywatnego sektora emerytalnego z publicznym - a także obniżenia deficytu, bezrobocia i podatku od osób prawnych. O planach prezydenta Francji rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (SGH), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Olaf Wojak (Centrum im. Adama Smitha).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: podział na lewicę i prawicę załamał się całkowicie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 20:21
W ciągu dwóch miesięcy nastąpiła zmiana władzy we Francji – w wyborach prezydenckich i parlamentarnych triumfował Emmanuel Macron i jego partia En Marche. Sytuacja we Francji mówi nam wiele o duchowej kondycji Zachodu. O aspekcie kulturowym przemian nad Sekwaną mówił w Polskim Radiu 24 Wawrzyniec Rymkiewicz, filozof i redaktor naczelny kwartalnika "Kronos".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: Emmanuel Macron przedstawił główne założenia swej polityki

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 20:01
Prezydent Francji podczas wspólnego posiedzenia obu izb parlamentu przedstawił główne założenia swej polityki. Przemówienie prezydenta komentował w audycji Świat w Powiększeniu dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń