Sondaże nie rozpieszczają Macrona. Dlaczego spada popularność prezydenta Francji?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 20:00
Wyniki najnowszych sondaży wskazują, że większość Francuzów nie ufa polityce prezydenta Emmanuela Macrona. W zależności od badania francuski prezydent ma 36-40 proc. poparcia. W maju Macron wygrał drugą turę wyborów prezydenckich z 66 proc. głosów. Jakie są powody tej negatywnej dla francuskiego przywódcy tendencji? O tym w audycji „Świat w Powiększeniu” mówiła Marta Makowska z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
Audio
  • 05.08.17 Marta Makowska: Macron zraził do siebie już nauczycieli i przedstawicieli lokalnych samorządów
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent Francji Emmanuel MacronFoto: PAP/EPA/PHILIPPE WOJAZER / POOL

Zdaniem obserwatorów przyczyny odwrócenia się opinii publicznej od prezydenta to w pierwszym rzędzie cięcia budżetowe, dotykające zarówno klasę średnią, jak i najuboższych obywateli, oraz rozdźwięk między doskonałą komunikacją a decyzjami politycznymi, które często są jej zaprzeczeniem.

– Duża popularność Emmanuela Macrona w czasie wyborów była spowodowana tym, że wielu wyborców głosowało przeciwko innym kandydatom, oddając swój głos na obecnego prezydenta. Poza tym program Macrona, którego podstawą jest przeprowadzenie reform, poprzedzonych dużymi cięciami, również nie przynosi mu popularności. W tym roku oszczędności mają wynieść 4,5 mld euro. Francja ma dość spory deficyt budżetowy, przekraczający dopuszczalny w Unii Europejskiej poziom 3 proc. PKB. To sprawia, że kraj ten jest w pewnym sensie gospodarczym balastem dla Wspólnoty, a tego Macron nie chce – wyjaśniła Marta Makowska.

Ponadto w audycji prof. Przemysław Osiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu skomentował rozpoczętą w czwartek drugą kadencję Hasana Rouhaniego jako prezydenta Iranu, a także jak w najbliższym czasie mogą układać się relacje pomiędzy tym państwem a krajami Zachodu.

„Świat w Powiększeniu” prowadził Bogumił Husejnow.

PAP/Polskie Radio 24/db

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 05.08.17

Godzina emisji: 19.31


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Francja: Emmanuel Macron przedstawił główne założenia swej polityki

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 20:01
Prezydent Francji podczas wspólnego posiedzenia obu izb parlamentu przedstawił główne założenia swej polityki. Przemówienie prezydenta komentował w audycji Świat w Powiększeniu dr Sebastien Ducourtioux z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: Ekspertka o założeniach polityki Macrona

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 21:31
Prezydent Francji podczas wspólnego posiedzenia obu izb parlamentu przedstawił główne założenia swej polityki. W Świecie w Powiększeniu komentarz prof. Małgorzaty Molędy-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie Macron-Trump. "Zbliżenie między Francją a USA nie jest przypadkiem"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 20:35
– Emmanuel Macron i Donald Trump to w pewnym sensie podobni politycy (…). Obaj są zręcznymi manipulatorami – mówił w Świecie w Powiększeniu Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Przywódcy Francji i Stanów Zjednoczonych spotkali się w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Emmanuel Macron stanie się dyplomatycznym liderem Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 21:39
– Świat, a także sam Emmanuel Macron, nauczył się, jak odpowiednio zachowywać się wobec Donalda Trumpa – powiedział Roman Rewald z Amerykańskiej Izby Handlowej. Skomentował w ten sposób przygotowanie hucznych obchodów święta narodowego we Francji, które przypadło na dzień 14 lipca i połączyło się z wizytą w Paryżu prezydenta USA Donalda Trumpa.
rozwiń zwiń