Polityka historyczna Ukrainy i jej wpływ na relacje polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 20:17
– Zarówno Polska, jak i Ukraina dużą wagę przykładają do historii oraz polityki historycznej – powiedział dr Wasyl Rasewicz, politolog ze Lwowa. Wraz z dr. Jerzym Sokalskim, publicystą z Berdyczowa, byli gośćmi magazynu „Świat w Powiększeniu”. Głównym tematem audycji była rozmowa na temat aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie, polityki historycznej tego kraju, a także jej oddziaływaniu na relacje polsko-ukraińskie.
Audio
  • 12.08.17 dr Wasyl Rasewicz: historia w wielu wymiarach dzieli Polskę i Ukrainę
Styczniowy marsz w Kijowie ku czci przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery zgromadził kilka tysięcy osób.
Styczniowy marsz w Kijowie ku czci przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery zgromadził kilka tysięcy osób. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Dr Wasyl Rasewicz podkreślił, że obydwa państwa, ze względu na swoją przeszłość związaną z zależnością od Związku Radzieckiego, gdzie niezwykle ważną rolę odgrywała propaganda, wiele akcentów stawiają na historię i odpowiednie z nią rozliczenie. Jest to nawet ważniejsze od bieżącej współpracy.

– Spojrzenie w przeszłość jest traktowane instrumentalnie przez jedną i drugą stronę. Na Ukrainie jest to chociażby gloryfikacja różnych formacji militarnych z okresu II wojny światowej założonych przez radykalnych nacjonalistów. Dla mnie jest to nie do przyjęcia. Są również inne rzeczy, nie aż tak drażliwe, które dzielą Polaków i Ukraińców. Przy dobrej woli z obydwu stron można to zmienić – wskazał historyk.

W historii polsko-ukraińskich relacji było bardzo wiele trudnych momentów. Zwrócił na to uwagę dr Jerzy Sokalski. Przyznał, że należy o tym mówić, by być wobec siebie uczciwymi. Nie można także zapominać o przyznaniu się do winy i przeproszeniu drugiej strony. – Nie można mówić o wzajemnej historii tylko z jednej perspektywy. Byłoby to mocno krzywdzące. Koniecznie należy uwzględnić punkt widzenia zarówno polski, jak i ukraiński.   

Magazyn „Świat w Powiększeniu” prowadził Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24/db

__________________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.08.17

Godzina emisji: 19:31


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trudno zrozumieć polską tożsamość bez wielokulturowej tradycji dawnej Rzeczpospolitej"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 14:39
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp.  Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Ukraińcy o Rzezi Wołyńskiej nie wiedzą prawie nic”

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 19:44
- Wiedza o Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie jest znikoma. Miejscowi, którzy mogli o niej wiedzieć w znacznym stopniu wyparli tę historię i nie przekazywali jej dalej. Ich dzieci i wnuki o tym od nich nie usłyszały – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy, autor książki Pokochać Ukrainę Jacek Łęski. Odniósł się w ten sposób do 74. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeź wołyńska. Polsko-ukraiński spór o historię

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:08
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Jasina. Ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił o relacjach między Warszawą a Kijowem, w kontekście wspólnej, trudnej historii obu państw. 11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka historyczna Polaków

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 14:31
Powstanie warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii najnowszej. W tym roku obchodzimy jego 73. rocznicę. – Historia kształtuje tożsamość narodu, każdego z nas. Z historii czerpiemy nauki, doświadczenia, pomaga nam kształtować naszą przyszłość – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń