Ekspert: Korea Północna sprawdza, co może zrobić Japonia

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 20:00
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antonio Guterres, potępił ostatnią próbę rakietową Korei Północnej. Pocisk przeleciał nad terytorium Japonii. W Świecie w Powiększeniu komentarz Rafała Tomańskiego, eksperta ds. Azji.
Audio
  • 29.08.17 Ekspert: Korea Północna sprawdza, co może zrobić Japonia
Korea Północna dokonała kolejnej próby rakiety balistycznej. Pocisk przeleciał nad drugą co do wielkości japońską wyspą Hokkaido.
Korea Północna dokonała kolejnej próby rakiety balistycznej. Pocisk przeleciał nad drugą co do wielkości japońską wyspą Hokkaido.Foto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

Antonio Guterres wezwał Pjongjang do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań oraz do współpracy w kierunku ponownego uruchomienia kanałów komunikacji. Jeszcze we wtorek, na wniosek Japonii i USA, odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, dotyczące Korei Północnej.

– Pjongjang po raz kolejny pokazał już, że może daleko posyłać swoje pociski i w bardzo dobry sposób kontrolować ich lot – komentował w Polskim Radiu 24 Rafał Tomański, podkreślając, że przelot pocisku nad terytorium Japonii nie był dziełem przypadku. – Korea Północna sprawdza, co może zrobić Japonia. Na szali położony został pakt między Tokio a Waszyngtonem. Japonia od końca wojny korzysta bowiem z atomowego parasola i sojuszniczej ochrony USA. Nikt tego jednak nigdy w praktyce nie sprawdził – dodawał ekspert.

Po najnowszej próbie rakietowej Korei Północnej prezydent USA, Donald Trump, rozmawiał przez telefon z premierem Japonii, Shinzo Abe. Według Białego Domu, przywódcy zgodzili się, że Korea Płn. „stanowi poważne i rosnące bezpośrednie zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych, Japonii i Korei Południowej oraz wszystkich państw świata”. Waszyngton i Seul chcą zwiększyć presję na Pjongjang i przekonać do takiego działania społeczność międzynarodową.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/PAP

____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 29.08.17

Godzina emisji: 19.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak