„Kim Dzong Un jest całkowicie nieprzewidywalny”

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 20:00
- Możliwości manewru Donalda Trumpa są ograniczone nie tym, co Korea Północna mogłaby przedstawić Stanom Zjednoczonym w odwecie, ale tym, że Korea Północna może w ramach odwetu zaatakować Koreę Południową – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu Janusz Onyszkiewicz ze Stowarzyszenia Euroatlantyckiego. Gość odniósł się w ten sposób do kolejnej próby jądrowej Korei Północnej.
Audio
  • 4.09.17 Janusz Onyszkiewicz o kolejnej próbie jądrowej Korei Północnej.
Kim Dzong Un, przywódca reżimu północnokoreańskiego.
Kim Dzong Un, przywódca reżimu północnokoreańskiego.Foto: PAP/EPA/KCNA

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę próbę broni atomowej. Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Korei Północnej.

Zdaniem komentatorów wszystkie dotychczasowe wielostronne mechanizmy dyplomatyczne nie przyniosły rozwiązania kryzysu wobec Korei Płn. i następuje moment przesilenia w kierunku rozwiązywania problemu przez mocarstwa.

Zdaniem Janusza Onyszkiewicza, prezydent Stanów Zjednoczonych ma ograniczone pole manewru. – Gdyby chodziło wyłącznie o ewentualne reakcje wobec Stanów Zjednoczonych problem byłby stosunkowo niewielki, ponieważ dysponują one dość skutecznym systemem obrony rakietowej. Kim Dzong Un nie posiada zbyt wielu rakiet, a te która ma są dość prymitywne – mówił gość. Jak dodał, przywódca Korei Północnej jest „całkowicie nieprzewidywalny”.

- Do rozwiązania siłowego, czyli uderzenia militarnego na Koreę Północną raczej w najbliższym czasie nie dojdzie, ale nie można tego wykluczyć – podsumował Onyszkiewicz.

W audycji mowa była także o wyborczej debacie kanclerz Angeli Merkel z Martinem Schulzem. Mówił o tym prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Data emisji: 4.09.17

Godzina emisji: 19:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Reżim w Pjongjangu zapowiada dalsze testy rakiet

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 20:05
Korea Północna grozi kolejnymi próbami rakietowymi. Zastępca szefa MSZ tego kraju, Han Song-Ryol powiedział BBC, że mimo krytyki ze strony społeczności międzynarodowej reżim w Pjongjangu będzie regularnie przeprowadzał takie testy. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim mówił w audycji Świat w Powiększeniu Rafał Tomański z Polskiej Agencji Prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA - Korea Płn. "Koniec polityki strategicznej cierpliwości"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 20:33
Kilka godzin po wystąpieniu Donalda Trumpa - w którym amerykański prezydent zagroził Korei Północnej "ogniem i furią" - władze w Pjongjangu ogłosiły gotowość do uderzenia w amerykańską wyspę Guam. O tym, czy jest to jedynie retoryka, czy też mogą kryć się za tym potencjalne działania militarne, mówił w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnią rzeczą na jaką zdecydowałaby się Korea Płn. jest użycie siły"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 21:09
Pjongjang zapowiada "tysiąckrotną zemstę" za surowe, bezprecedensowe sankcje nałożone przez ONZ. Amerykańska administracja zdecydowanie zaostrza kurs wobec północnokoreańskiego reżimu, a w tle swoje interesy rozgrywają inne mocarstwa. O tym, jakie to interesy i na ile groźny jest Kim Dzong Un, mówił w Światowej Szachownicy Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Północnokoreańska rakieta przeleciała nad Japonią

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 13:19
Japonia i Stany Zjednoczone zwiększą presję na Koreę Północną – poinformował szef japońskiego rządu. Shinzo Abe po wystrzeleniu we wtorek przez komunistyczną Koreę rakiety średniego zasięgu, rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. O próbie rakietowej w audycji Świat w Południe mówił Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny test militarny Korei Północnej. Reakcje świata

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 12:26
– Kim Dzong Un dokonał tylu testów rakietowych i nuklearnych, co jego ojciec, Kim Dzong Il, podczas całych swoich rządów – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie. Według północnokoreańskich mediów, w niedzielę przeprowadzono próbę z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) i próba ta zakończyła się „całkowitym powodzeniem”. O reakcjach USA na północnokoreański test mówił w PR24 Jan Pachlowski - korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych.  
rozwiń zwiń