Świat w Powiększeniu: Ekspert o napięciach na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 20:37
Południowokoreańska marynarka wojenna przeprowadziła na Morzu Japońskim manewry z użyciem ostrej amunicji. To kolejna odpowiedź Seulu na niedzielny test jądrowy, przeprowadzony przez Koreę Północną. W Świecie w Powiększeniu o napięciach na Dalekim Wschodzie mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Azji.
Audio
  • 5.09.17 Świat w Powiększeniu: Ekspert o napięciach na Dalekim Wschodzie
Manewry południowokoreańskiej marynarki na Morzu Chińskim
Manewry południowokoreańskiej marynarki na Morzu ChińskimFoto: PAP/EPA/SOUTH KOREAN DEFENSE MINISTRY HANDOUT

Południowokoreańska marynarka podała, że w ćwiczeniach uczestniczyły m.in. okręty rakietowe. W poniedziałek Korea Południowa przeprowadziła manewry w bliskiej odległości od granicy koreańskiej, na wysokości miejsca, gdzie w Korei Północnej przeprowadzono test jądrowy. Północnokoreańska próba nuklearna wywołała poważne zaniepokojenie w regionie.

Tymczasem, Stany Zjednoczone zapowiadają, że Seul będzie mógł zakupić ich zaawansowane technologie wojskowe. – Amerykanie uzbrajają swoich sojuszników na całym świecie. Nie pozwalają im jednak na pełen dostęp do swoich technologii wojskowych. W ten sposób to Waszyngton ma ostateczne zdanie w kwestii potencjalnego rozpoczęcia konfliktu. Jakiegokolwiek – komentował w Polskim Radiu 24 Rafał Tomański.

Prezydent USA Donald Trump w rozmowie telefonicznej z prezydentem Mun Dze Inem zgodził się na zniesienie limitów wagowych pocisków rakietowych produkowanych przez Koreę Południową. Trump zasugerował też, że zgodzi się na sprzedaż południowokoreańskim władzom amerykańskiego uzbrojenia, wartego – jak to określił – „miliardy dolarów”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/IAR

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

__________________

Data emisji: 5.09.17

Godzina emisji: 19.35


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gorąco na półwyspie koreańskim. "USA dążą do upadku Korei Północnej"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 17:05
Gorąco w stosunkach międzynarodowych na półwyspie koreańskim w Azji, po tym jak Korea Północna wystrzeliła kolejną rakietę balistyczną. Informacja o zdarzeniu pojawiła się na dzień przez rozpoczęciem wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Stanach Zjednoczonych i jego rozmowami z prezydentem Donaldem Trumpem. Korea Północna kontynuuje swój program jądrowy, a także próby rakietowe mimo rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji. Sytuację komentowali w Polskim Radiu 24 eksperci z Centrum Studiów Polska-Azja: Nicolas Levi i Patrycja Pędrakowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja apeluje o powściągliwość w sprawie kryzysu z Koreą Północną

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 20:00
„Korea Płn. stała się problemem, którym musimy się zająć” oświadczył prezydent Donald Trump. Podkreślił, że pokłada duże nadzieje w mediacji przywódcy Chin Xi Jinpinga. Z kolei władze Rosji zaapelowały do wszystkich stron o powściągliwość w związku z kryzysem wokół Korei Północnej. O napięciu na Półwyspie Koreańskim mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski i dr Agnieszką Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coś ewidentnie zmienia się w północnej Korei"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 22:01
- Korea Północna była i będzie straszakiem. Nikt nie zaryzykuje konfliktu, w którym może zginąć co najmniej milion osób. Może to być trudna politycznie rozgrywka, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie chciał ryzykować taką ofiarą. Nie będzie więc konfliktu zbrojnego, będzie dyplomacja – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent PAP w Pekinie Rafał Tomański. Gość odniósł się w ten sposób m.in. do relacji Stanów Zjednoczonych z Koreą Północną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korea Północna grozi USA. Komentarz eksperta

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 14:14
Korea Północna zagroziła atakiem w okolicach zależnej od Stanów Zjednoczonych wyspy Guam, na której znajdują się amerykańskie strategiczne bazy wojskowe na Pacyfiku. Wcześniej prezydent Donald Trump ostrzegł Koreę Północną, że groźby pod adresem USA spotkają się z "ogniem i furią". W Świecie w Południe rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad terytorium Japonii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 21:00
Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".
rozwiń zwiń