MSZ Ukrainy przeciwne propozycji Rosji wysłania misji pokojowej do Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 20:41
Ukraina nie zgadza się na pomysł Władimira Putina przeprowadzenia misji pokojowej w Donbasie. Zdaniem władz w Kijowie, Rosja nie może uczestniczyć w takiej misji, niedopuszczalne są też rokowania z przywódcami separatystów. Odpowiednie oświadczenie w tej sprawie wystosował ukraiński resort dyplomacji. O szczegółach w audycji Świat w Powiększeniu mówił korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Audio
  • 06.09.2017 Korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko o propozycji Rosji
Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 r.
Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 r.Foto: UNICEF Ukraine / flickr.com / CC BY 2.0

Jak czytamy w oświadczeniu, nie może być nawet mowy o tym, aby w skład misji pokojowej wchodzili żołnierze państwa agresora. Taka sytuacja, zdaniem ukraińskiego MSZ, stałaby w kompletnej sprzeczności z zadaniami prowadzenia misji pokojowych ONZ. Jednocześnie, jak napisano w dokumencie, nie może być mowy o tym, aby starać się o zgodę na przeprowadzenie misji pokojowej u kierowanych przez Rosję separatystów z tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych. Ukraiński resort dyplomacji podkreślił, że Kijów opowiada się za obecnością sił pokojowych w Donbasie, ale na całym jego terytorium, a nie - jak proponuje Rosja - jedynie na tzw. linii zetknięcia sił. Ponadto, zdaniem Kijowa, warunkiem takiej misji powinno być wycofanie z Donbasu rosyjskich wojsk i najemników. Jak czytamy - Ukraina wielokrotnie zgłaszała do ONZ propozycje misji pokojowej w Donbasie, było to jednak za każdym razem blokowane przez Rosję.

Jak podkreślał Paweł Buszko, deklaracja Władimira Putina wygląda na próbę, by ubiec Petra Poroszenkę. – Od kilkunastu dni wiadomo, że na forum ONZ będzie on proponował wprowadzenie misji do Donbasu – wyjaśniał. Zaznaczył również, że w propozycji prezydenta Rosji widzi wewnętrzną sprzeczność. – Kontyngent pokojowy miałby dostęp tylko do tzw. linii zetknięcia sił. A jednocześnie Putin mówił o tym, że miałby zajmować się ochroną obserwatorów OBWE na wschodniej Ukrainie. Problem w tym, że sami obserwatorzy nie są jedynie na tej linii, mogą poruszać się po całym terytorium, także tym zajętym przez separatystów – mówił.

W audycji była również mowa o dramacie w Jemenie. Mówił o tym b. ambasador Tadeusz Strójwąs.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/ip

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________ 

Data emisji: 06.09.2017

Godzina emisji: 19:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak