Świat w Powiększeniu: Forum ONZ a perspektywa europejska

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 20:00
Trwa 72. sesja Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych. W środę, w imieniu Unii Europejskiej, przemówienie wygłosi szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jaką rolę odgrywa UE w ONZ i jaki wpływ ma Wspólnota na rozwiązywanie problemów i konfliktów lokalnych i tych globalnych? W audycji Świat w Powiększeniu mówiła o tym korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • 20.09.2017 Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka o forum ONZ.
Przewodniczący RE Donald Tusk podczas przemówienia na sesji plenarnej 72. Forum Ogólnego ONZ
Przewodniczący RE Donald Tusk podczas przemówienia na sesji plenarnej 72. Forum Ogólnego ONZFoto: PAP/EPA/JASON SZENES

Jak przypomniała korespondentka, to ważne, że stary kontynent ma swojego przedstawiciela, ale to nie oznacza, że ten głos jest szczególnie słyszalny. – Politycy, sprawujący władzę w państwach członkowskich odpowiadają za politykę zagraniczną poszczególnych krajów. UE na razie nie ma spójnej polityki zagranicznej – mówiła. Dodała, że „sam Sekretarz Generalny ONZ nie sprawi, że ta polityka będzie jednolita, bo to leży w gestii państw członkowskich”. – Oświadczenie Tuska wybrzmi, ale mocy sprawczej mieć nie będzie – oceniła.

Beata Płomecka wyjaśniała, że jedyną okazją, w której UE miała możliwość brać udział w kluczowych rozmowach, były ustalenia dotyczące programu nuklearnego Iranu. –  Można naprawdę szybko wymienić kwestie, gdzie Bruksela i Waszyngton się różnią, począwszy od kwestii klimatycznych. Te różnice będą, będą się ścierać poglądy, pytanie, gdzie Bruksela i Waszyngton się spotkają – podsumowała.

W audycji była również mowa o sytuacji na Bliskim Wschodzie. Gościem był dr Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Adrian Bąk. 

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 19:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także