Prezydent Ukrainy prosi o siły pokojowe ONZ

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 20:11
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował do Rady Bezpieczeństwa ONZ o jak najszybsze przysłanie do jego kraju sił pokojowych. W jego ocenie mogłoby to powstrzymać rozwój konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. O tym, czy błękitne hełmy pojawią się na Ukrainie, mówił w audycji Świat w Powiększeniu reporter Polskiego Radia w Kijowie Paweł Buszko.
Audio
  • 21.09.17 Paweł Buszko o apelu ukraińskiego prezydenta o siły pokojowe ONZ w jego kraju
Konflikt na wschodniej Ukrainie rozpoczął się w kwietniu 2014r.
Konflikt na wschodniej Ukrainie rozpoczął się w kwietniu 2014r. Foto: Ministry of Defense of Ukraine / flickr / CC BY-SA 2.0

"Nasze ukraińskie błękitne hełmy uczestniczyły w operacjach ONZ na całym świecie. W wielu sytuacjach wykazały wysoką efektywność w osiągnięciu pokoju i na Bałkanach i w Afryce. Nawet w czasie agresji militarnej Federacji Rosyjskiej na mój kraj Ukraina nie zrezygnowała z udziału w misjach ONZ. Dziś pokojowe ramię ONZ potrzebne jest nam" – powiedział w swoim nowojorskim wystąpieniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Jak podkreślił Paweł Buszko, nie jest to pierwsza propozycja Ukrainy wysłania na wschodnią Ukrainę misji pokojowej ONZ. - Pierwszy raz Petro Poroszenko wystąpił z tą propozycją w 2015 roku i cały czas apel ten był ponawiany – zauważył gość.

Dodał, że jakiś czas temu Władimir Putin wyszedł ze swoją propozycją misji pokojowej w Donbasie. - To Rosja do tej pory, jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, blokowała apele ukraińskie zmierzające do wysłania na wschód Ukrainy błękitnych hełmów – wyjaśnił Buszko. – I o to się wszystko dziś rozbija – o wizję misji pokojowej prezentowanej przez Kreml i wizję uczestników misji pokojowej ONZ widzianej z perspektywy Kijowa - podsumował.

W audycji mowa była także o Silvio Berlusconim, który – choć ma na swoim koncie prawomocny wyrok sądowy i skromne poparcie w sondażach - ma realną szansę znów rządzić Włochami. Były premier i biznesowy magnat chce być przywódcą zjednoczonej włoskiej prawicy. O jego szansach na powrót do wielkiej polityki mówił dr Piotr Podemski, italianista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 21.09.17

Godzina emisji: 19:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

MSZ Ukrainy przeciwne propozycji Rosji wysłania misji pokojowej do Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 20:41
Ukraina nie zgadza się na pomysł Władimira Putina przeprowadzenia misji pokojowej w Donbasie. Zdaniem władz w Kijowie, Rosja nie może uczestniczyć w takiej misji, niedopuszczalne są też rokowania z przywódcami separatystów. Odpowiednie oświadczenie w tej sprawie wystosował ukraiński resort dyplomacji. O szczegółach w audycji Świat w Powiększeniu mówił korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarze do wystąpienia prezydenta Dudy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 14:30
„Próby wpływania państw trzecich na demokratyczną politykę wolnych narodów powinny stać się przedmiotem troski wspólnoty międzynarodowej” – oświadczył prezydent Andrzej Duda, przemawiając we wtorek w Nowym Jorku na 72. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wystąpienie prezydenta Dudy komentowali w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor z „Gościa Niedzielnego” i amerykanista Artur Wróblewski z uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapad2017. „Od początku manewrów są napięcia na linii Białoruś-Rosja”

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:23
Dobiegają końca rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017. W ostatnim dniu ćwiczeń będzie je obserwować prezydent Aleksander Łukaszenka. Prezydent Białorusi ma oglądać przebieg kulminacyjnej fazy manewrów na podstołecznym poligonie „Borysów”. O przebiegu ćwiczeń Zapad2017 mówił w audycji Północ-Południe Siarhiej Pielasa z TV Biełsat. Manewry komentował też w Polskim Radiu 24 Waldemar Łuczak wydawca miesięcznika "Raport - Wojsko, Technika, Obronność".
rozwiń zwiń