Prezydent Francji chce ścisłej integracji strefy euro

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 20:00
Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wystąpienia na Sorbonie w Paryżu opowiedział się za ściślejszą integracją części państw Unii Europejskiej, proponując m.in. stworzenie osobnego budżetu strefy euro. W Świecie w Powiększeniu komentarz Łukasza Jurczyszyna, analityka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • 26.09.17 Prezydent Francji chce ścisłej integracji strefy euro
Przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona na Sorbonie w Paryżu dotyczące nowych inicjatyw w celu odnowy i zacieśnienia integracji w Unii Europejskiej.
Przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona na Sorbonie w Paryżu dotyczące nowych inicjatyw w celu odnowy i zacieśnienia integracji w Unii Europejskiej. Foto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Emmanuel Macron, przemawiając we wtorek na Sorbonie, powtórzył formułowane już wcześniej postulaty, dotyczące ściślejszej integracji strefy euro. – Projekt zmian w UE jest bardzo spójny w przypadku prezydenta Francji. Główne elementy, takie jak reforma eurolandu, pozostają niezmienne – oceniał w Polskim Radiu 24 Łukasz Jurczyszyn.

Analityk PISM-u zauważył przy tym, że reformy Emmanuela Macrona mogą być trudne do przeprowadzenia. Paryż do wprowadzenia zmian potrzebuje bowiem Berlina. – W kontekście wyników ostatnich wyborów w Niemczech dziwić może powtórzenie propozycji pogłębienia strefy euro, stworzenia oddzielnego budżetu dla eurolandu – wskazywał ekspert, podkreślając że współpraca na linii Francja-Niemcy, po rozpadzie koalicji CDU/CSU z SPD, może być trudniejsza niż zakładał to wcześniej Macron.

Więcej w całej rozmowie z Łukaszem Jurczyszynem.

Gościem II części Świata w Powiększeniu był prof. Piotr Grochmalski. Ekspert z Akademii Sztuki Wojennej mówił m.in. o działaniach Rosji w Syrii.

Gospodarzem programu był Paweł Lekki.

Polskie Radio 24

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 26.09.17

Godzina emisji: 19.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także