KE: dobrowolne, a nie obowiązkowe przyjmowanie uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 20:42
Komisja Europejska zaproponowała przyjęcie kolejnych 50 tysięcy uchodźców przez unijne kraje, ale na zasadzie dobrowolności, a nie zobowiązania. W Brukseli opublikowano nowe propozycje  dotyczące problemu migracji. O relokacji w audycji Świat w Powiększeniu mówili Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia w Rzymie) i dr Bartłomiej Nowak (szef Katedry Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula).
Audio
  • 27.09.2017 Piotr Kowalczuk (korespondent Polskiego Radia w Rzymie) i dr Bartłomiej Nowak (szef Katedry Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów i Biznesu Vistula) o relokacji uchodźców.
Jesienią 2015 roku zdecydowano o przyjęciu 120 tysięcy uchodźców, do tej pory rozesłano do państw członkowskich nieco ponad 29 tysięcy.
Jesienią 2015 roku zdecydowano o przyjęciu 120 tysięcy uchodźców, do tej pory rozesłano do państw członkowskich nieco ponad 29 tysięcy. Foto: AFP/EAST NEWS

Potwierdziły się nieoficjalne informacje, że Komisja odchodzi od wywierania presji na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców przez kraje członkowskie. Unijni urzędnicy przyznają, że zbyt duże były straty polityczne, na przykład powstałe podziały we Wspólnocie, a niewielkie zyski. Bruksela więc pozostawia unijnym państwom decyzję o przyjęciu uchodźców i deklaruje pół miliarda euro na ten cel. Ponadto Komisja skupia się na lepszej ochronie granic zewnętrznych Unii, a także na skuteczniejszych powrotach. Chodzi o deportacje tych osób, których wnioski o azyl został odrzucone. Mają oni być odsyłani do krajów pochodzenia pod groźbą wstrzymania unijnych programów pomocy dla tych krajów. 

Nowe propozycje na walkę z kryzysem migracyjnym zbiegają się w czasie z wygaśnięciem dwuletniego programu relokacji. Jesienią 2015 roku zdecydowano o przyjęciu 120 tysięcy osób, do tej pory rozesłano do państw członkowskich nieco ponad 29 tysięcy.

Komisja nie zdecydowała się na przedłużenie programu. To oznacza, że migranci, którzy od dziś będą docierać do Włoch i Grecji nie będą objęci relokacją. Zatem ciężar przyjęcia i rozpatrzenia wniosków o azyl spada ponownie wyłącznie na władze w Rzymie i Atenach. Komisja Europejska podkreśliła dziś, że w przyszłości Unia musi odejść od postępowania "ad hoc" w reakcji na kryzysy migracyjne i powinna uzgodnić nowe zasady dotyczące harmonizacji prawa azylowego.

Bruksela zaapelowała do państw członkowskich o przyspieszenie prac nad przepisami w tej sprawie. Projekt przygotowany przez Komisję w ubiegłym roku wywołał kontrowersje, bo zaproponowała ona wtedy stały, automatyczny podział uchodźców i kary za odmowę - 250 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Teraz Komisja mówi, że jest skłonna do kompromisu.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Bogumił Husejnow.

IAR/Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 27.09.2017

Godzina emisji: 19:35


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 60 proc. Polaków przeciwnych przyjmowaniu uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 10:05
60,4 proc. Polaków nie chce, by Polska przyjęła uchodźców w ramach programu relokacji UE – wynika z najnowszego badania IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Jednocześnie 36,6 proc. popiera ich przyjmowanie. Postawy Polaków w Polskim Radiu 24 komentował dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możliwe konsekwencje nieprzyjmowania uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 10:35
Unijny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił skargę Węgier i Słowacji na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców. Z kolei Komisja Europejska zagroziła Polsce, Węgrom i Czechom pozwem do Trybunału Sprawiedliwości jeśli nie przyjmą one uchodźców podzielonych w ramach relokacji między kraje Unii Europejskiej. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Gubrynowicz z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE grozi pozwem do Trybunału za odmowę przyjęcia uchodźców. Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 12:11
Komisja Europejska zagroziła Polsce i Węgrom i Czechom, pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości jeśli w nadchodzących tygodniach nie przyjmą uchodźców podzielonych między kraje UE w ramach relokacji. Kilka tygodni temu Bruksela rozpoczęła przeciwko Polsce drugie etap postępowania o naruszenie unijnego prawa. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre.
rozwiń zwiń