„Pozycja Theresy May nie jest już tak mocna jak na początku negocjacji dotyczących Brexitu”

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 20:20
Premier Wielkiej Brytanii uważa, że jest postęp w negocjacjach ws. Brexitu. Optymizm Theresy May studzą jednak politycy w Brukseli. O rozwodzie Londynu z UE,  który był jednym z głównych tematów cyfrowego szczytu Unii Europejskiej w Estonii, mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondentka Beata Płomecka i dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 29.09.17 Beata Płomecka i dr Krzysztof Winkler o warunkach Brexitu i nieformalnym szczycie UE w Tallinie.
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa MayFoto: PAP/EPA/VALDA KALNINA

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, pozycja premier Theresy May „nie jest już tak mocna jak na początku negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z UE”. - Po przegranych wyborach, które sama ogłosiła w celu uzyskania zdecydowanej większości, torysi stracili większość – przypomniał gość.

Dodał, że w kwestii Brexitu istotne są trzy kwestie. - Rachunek za wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, prawa obywateli unijnych i granica między Irlandią Północną a Irlandią nie są prostymi kwestiami – wyjaśnił.

Beata Płomecka przypomniała z kolei, że decydujący szczyt Unii odbędzie się w październiku. – Unijni przywódcy będą wówczas musieli zdecydować czy postęp w negocjacjach jest znaczący czy nie. Od tego zależy rozpoczęcie negocjacji ws. przyszłej umowy handlowej UE z Wielką Brytanią. Na tym szczególnie władzom w Londynie zależy, ponieważ inwestorzy już pytają o warunki, warunki do inwestowania, prowadzenia biznesu po Brexicie – mówiła Płomecka.

Jak dodała, „na chwilę obecną nie wydaje się, by unijni przywódcy na październikowym szczycie dali zielone światło do rozpoczęcia umowy handlowej”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 29.09.17

Godzina emisji: 19:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit – co z Brytyjczykami mieszkających poza Wlk. Brytanią?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 16:00
Od 1 mln 200 tys. do nawet 1,5 mln Brytyjczyków mieszka poza granicami Wielkiej Brytanii. Najwięcej w Hiszpanii, Irlandii, Francji i Niemczech. W obliczu Brexitu i wprowadzenia Artykułu 50. możliwe jest, że będą musieli szykować się do powrotu do ojczyzny. O sprawie w Polskim Radiu 24 mówiła dr Anna Woroniecka z Uniwersytetu Wrocławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. "Brytyjczyków lądowanie dopiero czeka"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:00
Brytyjska Izba Gmin przegłosowała drugie czytanie Wielkiej Ustawy Uchylającej w sprawie Brexitu. Zapewni ona automatyczne przepisanie wszystkich regulacji europejskich do prawodawstwa brytyjskiego. O Brexicie mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit: impas w negocjacjach

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 11:05
To są negocjacje pod górkę. Rozmowy Brukseli z Londynem w sprawie Brexitu są w impasie, choć obie strony wyrażają nadzieję na szybki postęp. O wiszącym nad rokowaniami fiasku w Magazynie Europejskim mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. "Kwestie bezpieczeństwa powinny być wyłączone z negocjacji"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 13:55
Brytyjski rząd zadeklarował zamiar podpisania z Unią Europejską nowego traktatu, który będzie regulował współpracę wymiaru sprawiedliwości oraz koordynację działań przeciwko terroryzmowi po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brexit. Rośnie świadomość skomplikowania procesu

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 16:00
Rusza czwarta tura negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek, że W. Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami. O Brexicie mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Lewandowski z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń