Referendum w Katalonii. "Od czasów Franco nie było tak brutalnych akcji policji"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 20:05
W katalońskim referendum za oddzieleniem się od Hiszpanii opowiedziało się 90 proc. głosujących. O przebiegu głosowania, agresywnych działaniach hiszpańskiej policji i blisko 900 osobach, które trafiły do szpitali, rozmawiali w audycji Świat w Powiększeniu przedstawicielka rządu Katalonii w Polsce Ewa Cylwik i koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce Jaume Cassanyer.
Audio
  • 2.10.17 Ewa Cylwik i Jaume Cassanyer o referendum w Katalonii.
Starcia policji w mieszkańcami Barcelony podczas referendum niepodległościowego.
Starcia policji w mieszkańcami Barcelony podczas referendum niepodległościowego.Foto: PAP/EPA/JAUME SELLART

- Spodziewaliśmy się, że hiszpańska policja nie pozostanie obojętna w tej sytuacji. Od dwóch tygodni do Katalonii ściągane były posiłki. Nikt jednak nie spodziewał się czynnego użycia przemocy wobec ludzi, którzy pokojowo stawiali opór. Byli to ludzie, którzy stali w miejscu głosowania, śpiewali piosenki, rzucali kwiaty – mówiła Ewa Cylwik.

Dodała, że było wiele innych rozwiązań, które nie uwzględniały użycia przemocy. - Można było rozpocząć negocjacje, usiąść razem do stołu, ustalić warunki – zaznaczyła.

Jaume Cassanyer odniósł się z kolei do skali wydarzenia. - Wcześniej przypadki aż tak ofensywnego działania policji miały miejsce w czasach Franco 40 lat temu. Tak samo jak w Polsce w czasach komunizmu. Od tego czasu nie było tak brutalnych akcji – podkreślił.

Premier Katalonii Carles Puigdemont zaapelował o międzynarodowe mediacje, by rozwiązać impas polityczny wokół niedzielnego referendum ws. niepodległości regionu.

Głosowanie, które Madryt uznaje za nielegalne, Puigdemont nazwał ważnym i wiążącym. Zapowiedział, że w związku ze zwycięstwem "tak" w referendum, w najbliższych dniach regionalny parlament wypełni swój mandat dotyczący ogłoszenia niepodległości.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 2.10.17

Godzina emisji: 19:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Referendum w Katalonii. "Użycie przemocy przez policję wywołało jeszcze większą złość"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 16:01
- Już w XIX w., gdy Hiszpania poniosła klęskę tracąc kolonie a Katalonia poszła zupełnie inną drogą rozwoju ekonomicznego, stosunki między Madrytem a Barceloną były złe. Próby utworzenia republiki katalońskiej miały miejsce u progu wieku XX. Wtedy w pewien sposób przekupiono Katalończyków, utrzymano ich w państwie – mówiła w Gorącym Temacie prof. Małgorzata Myśliwiec z Uniwersytetu Śląskiego. O referendum w Katalonii mówił także wysłannik Polskiego Radia 24 w Barcelonie Adrian Bąk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Źródła i konsekwencje referendum niepodległościowego w Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 19:23
– Jeszcze przez długi czas w Hiszpanii będzie trwało lizanie ran po tym, co stało się w niedzielę w Katalonii – powiedział Mariusz Gierej z portalu mpolska24.pl. Odniósł się w ten sposób do katalońskiego referendum niepodległościowego i zdecydowanej reakcji na to wydarzenie hiszpańskiego rządu. W audycji „Wróżenie z Faktów” temat ten skomentował także Konrad Kołodziejski z tygodnika „Sieci”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Referendum w Katalonii pod znakiem rozwiązań siłowych

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2017 22:50
Ponad 840 osób zostało rannych w starciach z policją podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Hiszpańskie MSW przekazało zaś, że w związku z zamieszkami ucierpiało 12 policjantów, aresztowano trzy osoby oraz zamknięto 92 lokale wyborcze. O napiętej sytuacji na Półwyspie Iberyjskim i skutkach, jakie może pociągnąć za sobą niedzielne głosowanie mówiliśmy w magazynie „Świat w Powiększeniu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po referendum w Katalonii. Ekspert: początek dużego kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:18
– To początek dużego kryzysu politycznego, który będzie targał Hiszpanią – komentował w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński. Politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił na naszej antenie o skutkach niedzielnego referendum, które odbyło się w Katalonii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: Katalonia to nie jest sprawa Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:10
Byłoby rzeczą niewłaściwą, aby instytucje UE interweniowały w wewnętrzne sprawy poszczególne państw członkowskich, liczę na konsens pomiędzy Katalonią, a resztą kraju – stwierdził Ryszard Czarnecki europoseł i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, gość Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń