Hiszpańskie media: Rosja sprzyja separatyzmom w UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:00
Zdaniem hiszpańskich mediów Rosja - która sprzyja separatyzmom wewnątrz Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - sama surowo traktuje mieszkające na jej terytorium grupy narodowościowe i etniczne. Rozmawiali o tym w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
Audio
  • 5.10.17 Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far o wspieraniu ruchów separatystycznych przez Rosję
Demonstracja zwolenników niepodległości Katalonii w Barcelonie. 3.10.2017
Demonstracja zwolenników niepodległości Katalonii w Barcelonie. 3.10.2017Foto: PAP/EPA/Enric Fontcuberta

Jak donoszą hiszpańskie media, za działalność na rzecz samostanowienia grup narodowościowych grozi w Rosji więzienie.

Maciej Jastrzębski podkreślił w Polskim Radiu 24, że działania Kremla – samego Władimira Putina i jego najbliższego otoczenia - od lat wspierają ruchy separatystyczne m.in. w dawnych państwach Związku Radzieckiego.

- W ciągu ostatnich trzech lat przykładem może być m.in. Ukraina i aneksja Krymu poprzez rozpalenie nadziei separatystów i wsparcie ich dążeń do tego, by oderwać się Ukrainy. Po drugie – to także separatyści w Doniecku i Ługańsku, którzy do dzisiaj zalewają krwią swoją własną ziemię i prowadzą wojnę ze swoimi rodakami na Ukrainie. Wreszcie warto wspomnieć o tym, co działo się od początku lat 90., czyli wspieraniu separatyzmu na Kaukazie, m.in. w Osetii Południowej i Abchazji. I Naddniestrzu – wyliczał Jastrzębski.

Z kolei prof. Artur Nowak-Far zaznaczył, że Rosji może zależeć na dążeniach separatystycznych także w Unii Europejskiej. – Rosja może mieć w tym interes, bo sądzi, że głównym jej wrogiem jest NATO. Każde państwo NATO, które jakoś zostanie osłabione, jest jej więc na rękę – wyjaśnił gość.

Dodał, że wielkim zdarzeniem medialnym będzie moment, gdy dziennikarze dotrą do źródeł, ujawnią moskiewskie źródła i wskażą na wyraźne powiązania finansowe i technologiczne mające na celu wspieranie dążeń separatystycznych np. w Katalonii.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 5.10.17

Godzina emisji: 19:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: nikt nie uzna niepodległości Katalonii, może poza Osetią i Abchazją

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 18:55
"Utrzymywanie rządów prawa czasem wymaga proporcjonalnego użycia siły" - powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim ws. niedzielnego referendum w Katalonii wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. O Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosjanie przez swoje służby próbują wpływać na ruchy separatystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 14:34
„Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w Hiszpanii” – powiedział Władimir Putin, przyjmując na Kremlu list uwierzytelniający od nowego hiszpańskiego ambasadora w Moskwie. Od kilku dni w hiszpańskich mediach pojawiają się doniesienia o zaangażowaniu Rosji w kampanię niepodległościową Katalonii. O sprawie z perspektywy Rosji mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
rozwiń zwiń