Rosja: Władze blokują protesty opozycji

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 20:01
Policja w Moskwie przeprowadziła w piątek, w przeddzień protestów zapowiedzianych przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego, rewizje w sztabie polityka. Również w piątek sąd odrzucił apelację Nawalnego od kary 20 dni aresztu, na który skazano go w poniedziałek. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z Katarzyną Chimiak z ruchu „Za wolną Rosję”.
Audio
Aleksiej Nawalny w sądzie.
Aleksiej Nawalny w sądzie.Foto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Nawalny zaapelował w środę do swych zwolenników o udział w mityngach 7 października w 80 miastach Rosji, w tym w Moskwie i Petersburgu. Uczestnicy demonstracji mają żądać dopuszczenia opozycjonisty w charakterze kandydata na wybory prezydenckie w marcu 2018 roku i zapewnienia rywalizacji w tych wyborach.

– Obecne mityngi to protesty przeciwko bezczelnej próbie zablokowania kampanii wyborczej Nawalnego – komentowała w PR24 Katarzyna Chimiak. – Tego typu aktywnością, nie mając dostępu do państwowych mediów, Nawalny podtrzymuje swój mit jedynego kandydata autentycznej opozycji, który jest naprawdę popularny (…) – dodawała.

Tymczasem, współpracownicy Nawalnego złożyli kilka zawiadomień do władz Moskwy o planie przeprowadzenia mityngu 7 października. Władze odmówiły, jednak – jak twierdzą współpracownicy polityka – nie dopełniły wymogu zaproponowania alternatywnego miejsca. Nawalny zaapelował do swych zwolenników, by przyszli w dowolne miejsce na ulicy Twerskiej – arterii łączącej kilka centralnych placów.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.  

Polskie Radio 24/PAP

Data emisji: 6.10.17

Godzina emisji: 19.35

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zatrzymania na wielką skalę w Rosji. Protesty także na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 11:50
Według najnowszych danych, w niedzielę w Moskwie zatrzymano ponad tysiąc osób. Stołeczna policja w ten sposób próbowała nie dopuścić do antykorupcyjnego marszu zorganizowanego w centrum miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksiej Nawalny ukarany grzywną i aresztem

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 09:26
Aleksiej Nawalny musi zapłacić 20 tysięcy rubli, czyli około 1400 złotych i odsiedzieć 15 dni w areszcie za udział w nielegalnej demonstracji. Lider rosyjskiej opozycji został zatrzymany w niedzielę w Moskwie w trakcie marszu antykorupcyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Rosji tysiące ludzi demonstrowały przeciwko korupcji

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 22:00
Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został skazany na 30 dni aresztu. Moskiewski sąd uznał, że opozycjonista jest winien wielokrotnego naruszenia ustawy o organizacji zgromadzeń. Aleksiej Nawalny został zatrzymany przed kamienicą, w której mieszka. Był również podejrzany o nieposłuszeństwo wobec policjanta. W audycji Świat w Powiększeniu o protestach mówił Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rosja potrzebuje pomocy od partnerów z Europy”

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 21:05
Rosyjska opozycja dochodzi do siebie po ostro stłumionych protestach z początku tygodnia choć niektórzy politycy, jak np. Aleksiej Nawalny, wciąż znajdują się w areszcie. O sytuacji w Rosji opowiadały w audycji Świat w Powiększeniu osoby, które wspierają rosyjską opozycję z Warszawy - Maria Charmast (Stowarzyszenie „Za wolną Rosję”) i rosyjska niezależna politolog Anastazja Siergiejewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demonstracje w Rosji. "Te jaskółki jeszcze wiosny nie czynią"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2017 13:59
Na początku tygodnia w wielu miastach Rosji odbyły się potężne manifestacje. Ludzie wyszli na ulice, mimo że władze zakazały zgromadzeń. zatrzymano setki ludzi. O sytuacji w Federacji Rosyjskiej mówił w audycji Gorąca Planeta Jan Strzelecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń