„Katalończycy otwierają oczy. Widzą, że ewentualna niepodległość nie będzie łatwa”

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 20:34
- Marzenie o niepodległości może być piękne jako romantyczna aspiracja, ale rzeczywistość jest inna. Katalończycy dopiero teraz zaczynają to zauważać – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu korespondent hiszpańskiej agencji EFE Ignacio Martinez. Gość odniósł się w ten sposób do sytuacji w Katalonii.
Audio
  • 9.10.17 Ignacio Martinez i Ewa Wysocka o sytuacji w Katalonii.
W opinii eksperta w sondażach nigdy nie zdarzyło się, by więcej niż połowa Katalończyków chciała niepodległości
W opinii eksperta w sondażach nigdy nie zdarzyło się, by więcej niż połowa Katalończyków chciała niepodległościFoto: PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Szef katalońskiego rządu zapowiedział ogłoszenie niepodległości Katalonii. Nie poinformował jednak, kiedy to nastąpi.

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Ignacio Martinez, „Katalończycy decydowali o referendum bez myślenia, raczej pod wpływem emocji”. - Dziś emocje są bardzo duże, ale też krok po kroku ludzie otwierają oczy i widzą, że ta możliwa niepodległość nie będzie łatwa choćby ze względu na to, że będą poza Unią Europejską i bez euro – wyjaśnił gość.

Dodał, że w sondażach nigdy nie zdarzyło się, by więcej niż połowa Katalończyków chciała niepodległości. - Nie można deklarować niepodległości kiedy mniej niż połowa ją popiera. Są różne sondaże, ale wydaje mi się, że dzisiaj ludzie, którzy popierają niepodległość Katalonii są w mniejszości – podsumował Martinez.

O sytuacji w Katalonii mówiła także korespondentka Ewa Wysocka.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Adrian Bąk.

Polskie Radio 24

Świat w powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 9.10.17

Godzina emisji: 19:35

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Dyrektor PISM: wizerunkowo rząd hiszpański przegrał sprawę Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 06:01
Katalonia zapowiada ogłoszenie niepodległości po referendum, które według regionalnych władz daje mandat do odłączenia się od reszty Hiszpanii. O możliwych konsekwencjach katalońskiego referendum niepodległościowego, a także o wpływie sytuacji w Katalonii na Unię Europejską mówił w audycji Szukając Dziury w Całym Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańskie media: Rosja sprzyja separatyzmom w UE

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 21:00
Zdaniem hiszpańskich mediów Rosja - która sprzyja separatyzmom wewnątrz Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - sama surowo traktuje mieszkające na jej terytorium grupy narodowościowe i etniczne. Rozmawiali o tym w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski i prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katalonia. Ekspert o przyczynach kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 14:49
Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wawrzyniec Konarski. Politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego na naszej antenie mówił o przyszłości Katalonii po referendum niepodległościowym, a także o tym, dlaczego w ogóle doszło do głosowania ws. secesji tego hiszpańskiego regionu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół katolicki mediatorem ws. Katalonii?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 09:00
Premier Hiszpanii i szef rządu Katalonii zwrócili się do Kościoła katolickiego jako potencjalnego mediatora w konflikcie związanym z referendum niepodległościowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Katalonii zapowiada ogłoszenie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 10:17
Szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont powiedział w niedzielę późnym wieczorem w wywiadzie telewizyjnym, że władze regionu zamierzają ogłosić jego niepodległość. Secesja ma być konsekwencją ustawy o referendum niepodległościowym. Wydarzenia po referendum w Katalonii relacjonowała korespondentka Polskiego Radia Ewa Wysocka. Sprawę Katalonii komentowała też politolog dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń