Na Krymie trwają zatrzymania Tatarów

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 20:00
Rosyjskie służby aresztowały co najmniej 17 osób, przedstawicieli mniejszości tatarskiej. Federalna Służba Bezpieczeństwa prowadzi też przeszukania. O sprawie informują ukraińskie media, które powołują się na relacje krymskotatarskich aktywistów. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarża ich o udział w organizacji terrorystycznej. O sytuacji na Krymie mówił w audycji Świat w Powiększeniu Wojciech Jankowski z „Kuriera Galicyjskiego”.
Audio
  • 11.10.2017 Wojciech Jankowski: „Klucz aresztowań jest przeróżny”.
Tatarzy krymscyzdjęcie ilustracyjne
Tatarzy krymscy/zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/EMP/CC-BY-SA

Według Rosjan zatrzymani Tatarzy są członkami zabronionej w Federacji Rosyjskiej organizacji Hizb at-Tahrir. Na okupowanym przez Rosję Krymie znajduje się 48 więźniów politycznych. Połowa z nich to krymscy Tatarzy. Poinformował o tym w ukraińskiej Radzie Najwyższej szef krymskotatarskiego Medżlisu i jednocześnie deputowany do ukraińskiego parlamentu Refat Czubarow. Zdaniem Wojciecha Jankowskiego represje wobec tatarów krymskich odbywają się od początku aneksji Krymu.

– Mamy tu do czynienia z nielegalna w Rosji organizacją Hizb at-Tahrir, trudno stwierdzić czy wszyscy zatrzymani należeli do niej. Klucz aresztowań jest przeróżny. Adwokaci mówią, że w Rosji sprawy polityczne odbywają się według scenariusza przesłanego z Moskwy Jeszcze dwa lata temu normą były porwania Tatarów, których później nie odnajdowano – po „referendum” było to kilkanaście osób. Albo to byli ludzie związane z lokalnymi samorządowym parlamentem, czyli Medzilisem, albo z Majdanem kijowskim – powiedział dziennikarz

Według gość Polskiego Radia 24 media rosyjskie nie są zainteresowane temat prześladowań Tatarów. - Wiele osób nie zgadza się na aneksję, ale muszą jakoś żyć, dlatego zgodzili się przyjąć rosyjski paszport. Jeśliby Tatarzy bojkotowali sytuację, to nie mogliby prowadzić interesów. Gdyby nie media społecznościowe, możliwości informowania świata o tym, co się dzieje byłyby o wiele mniejsze – mówił Wojciech Jankowski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 19:35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także